ВЕЋЕ ПОВЕРЕЊЕ У СПУТЊИК НЕГО У ФАЈЗЕР? Доктор Шеклер објаснио зашто је руска вакцина боља
Фајзер и Модерна су вакцине које су иновативне и никада пре нико није регистровао мРНК вакцину.
Проф. др Миланко Шеклер, чувени микробиолог и вирусолог у јутарњем програму ТВ Прва детаљно је објаснио разлику између Фајзерове, Модернине, оксфордске и руске вакцине, али изразио и своје сумње.
- Отприлике има неких 8-9 платформи, односно принципа на којима покушавају да направе вакцину против САРС-2. Постоје концепти који су нови што значи да не постоји ниједна вакцина која ради на том принципу као ове сад. Не волим што смо изабрали овај ургентни тренутак да испробамо нешто ново.
"ТО НИЈЕ РЕАЛНО" Огласио се доктор Кон уживо, објаснио под којим условима је једино могуће ПОПУШТАЊЕ МЕРА
ОД ВИКЕНДА МОЖЕМО У ШОПИНГ? У петак се очекује кључна одлука Кризног штаба, шта нас чека за Нову годину?
"ТЕК КАДА ВИДЕ ДА ДРУГИ УМИРУ ПОШТУЈУ МЕРЕ": Др Парезановић о новом корона жаришту у Краљеву
Зашто су за проф. др Шеклера спорне Фајзерова и Модернина вакцина?
- Ти најновији принципи на којима се заснива Фајзер/Бионтек и Модернина вакцина се базирају на том потпуно новом принципу где ви део РНК генома вируса убризгавате у организам, а он ће на основу тих информација које представљају део вируса (нема честица) произвести проитеине вируса. Пажљиво да поновим: убризгаће се део вируса РНК, организам треба да произведе део вируса, а ваш имуни систем треба да реагује тако што ће створити заштиту, тј. антитела и друге ћелије које ће развијати тај део вируса и припремити организам када се појави прави вирус спречити да се умножава. Ту има тај момената који до сада није могао да се реши, а ја се надам да су ове фирме са огромним средствима које су добиле успеле - каже и наставља:
- Код оваквих вакцина увек постоји највећи страх од аутоимуних болести. Надам се да су направили неко решење за то. Да бисте били сигурни да нека вакцина не изазива аутоалергијску или аутоимуну болест, потребно је време. Не можете да убрзате 2 године у два месеца. Морате урадити експерименте у реалном времену. Немам ја страх од тих вакцина, на новом су принципу, волео бих да добијем једну и будем са великом вероватноћом убеђен да је то решено и да сам заштићен - додао је он.
Да ли то значи да су Оксфорд/Астра Зенеца и "Спутњик В" сигурније?
- Оне се заснивају на векторима и по том принципу се прави доста вакцина. Њихова производња је скупља и ризичнија, док је за Фајзерову и Модернину производња јефтинија и мање је безбедносних мера пошто не умножавате вирус већ РНК - не може нико да се отрује или инфицира. "Спутњик В" је направљен на вектору, то значи да има у себи други вирус који носи део овог сада вируса. Практично, тај други вирус служи као паковање бомбоњере. Унутра имате слаткише, а кутија је основни вирус. Тако исто и овде, векторски део вируса служи да презентује организму део короне на који треба да прави заштиту и који треба да препозна - закључио је др Шеклер.