ДЕТАЉНО УПУТСТВО Како да нелегални објекти дођу до прикључка за грејање, воду, струју: "Продужење рокова нема"
Да би остварили ово право, власници морају да докажу да су нелегалне квадрате градили или купили како би решили своје стамбено питање.
Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре у Србији донело је одлуку да власници нелегалних објеката, у којима живе без основне инфраструктуре, могу добити привремени прикључак за воду, струју, гас, грејање или канализацију.
У СРПСКИМ ШКОЛАМА ЗАБРАЊЕНИ МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ? Влада усвојила измене закона које обавезују да се ово уради
СРБИН ХЕРОЈ У ГРЧКОЈ! Милош спасио девојчицу (6) коју су таласи вукли ка пучини: Ветар је био суров и јако ју је носио!
ЛИДЛ И МИНИСТАРСТВО ЗА БРИГУ О ПОРОДИЦИ И ДЕМОГРАФИЈУ: ЛУПИЛУ РАДИОНИЦЕ РАНОГ РАЗВОЈА
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић изјавио је да је то Министарство објавило детаљно Упутство за грађане за прикључење нелегално изграђених објеката на комуналну инфраструктуру.
- У упутству се, корак по корак, објашњавају процедура пријаве, прецизни рокови, потребни документи, као и обавезе Министарства и локалних самоуправа, како бисмо грађанима максимално олакшали процес и омогућили им да се прикључе на струју, воду, гас или грејање - рекао је Весић.
Он је позвао све грађане који живе у нелегалним објектима да преузму Упутство са сајта министарства, информишу се, припреме документацију и пријаве се за прикључење на струју, воду, гас, грејање или канализацију.
- Пријава за прикључак почиње за две недеље, 15. септембра, и трајаће 30 дана, до 15. октобра. Продужења рока неће бити - напоменуо је министар Весић.
Додао је да тих 30 дана предвиђено искључиво за подношење захтева и да то не значи да ће грађани у том периоду добити прикључак, јер динамика прикључивања зависи од капацитета самих предузећа, техничких карактеристика објекта.
Весић је поновио да ова могућност важи само за грађане, али не и за инвестироре, нити за пословне објекте.
Такође, могућност да се прикључе на легалну мрежу имају само грађани који са породицама живе у нелегалном објекту, за који подносе захтев, навео је Весић.
Грађани ће пријаве подносити у својим општинама и министар је позвао све локалне самоуправе да се добро припреме за процес пријаве грађана, да отворе посебне шалтере, ангажују додатне људе како би се захтеви брже решавали, као и мобилне тимове који ће на терену помагати грађанима да попуне формуларе.
Напоменуо је и да су предвиђене све ситуације у којима могу да се нађу грађани, јер је циљ да остваре основна људска права, без прејудицирања исхода захтева за легализацију.
Прикључење на комуналну инфраструктуру за нелегалне објекте омогућено је изменама Закона о планирању и изградњи, које је иницирао председник Србије Александар Вучић.
Весиц је најавио да ће наредне недеље Влада Србије покренути медијску кампању "Прикључи се" на ТВ и радио станицама као и на друштвеним мрежама.
- Циљ ове кампање је да све грађанке и грађани који имају право да се легално прикључе на комуналну инфраструктуру да то право остваре ако желе, као и да им овом кампањом помогнемо да реше све недоумице око процеса прикључења - рекао је министар Весић.