ДОКТОРКА КУЉИЋ КАПУЛИЦА О НОВИМ МЕРАМА: Разлози за ношење маске на отвореном су јасни
Овај вирус је непредвидив
Проф. др Нада Куљић Капулица, вирусолог, се са корона вирусима први пут срела почетком осамдесетих година прошлог века, када их је дијагностиковала на Војномедицинској академији у Београду.
"ЛУДИЛО" У НАЈАВИ - Чак пет дербија за викенд, међу њима и окршај "Вечитих"
КИСИЋ ПРЕЦИЗИРАЛА САМУ СЕБЕ: Појашњење о ношењу маски на отвореном
"ПРОГНОЗЕ СУ ТАКВЕ ДА НЕ СМЕМ НИ ДА ИЗГОВОРИМ" Др Глигић: Потребне су године да упознамо вирус
Докторка Куљић је рекла шта мисли о препоруци Кризног штаба да би заштитне маске требало да се носе и на отвореном.
- Мислим да једно време треба да носимо маске и на отвореном. То ће успорити ширење новог корона вируса, али и грипа и других респираторних вируса који тренутно владају. Ношењем маски штитимо и себе и друге и вероватно ћемо на крају победити - рекла је она.
- Не знам шта се тачно десило. Овај вирус је непредвидив, а епидемија таласаста. Али нико у овом тренутку не зна колико ћемо тих таласа имати и како ће се даље одвијати ова епидемија. Нови корона вирус је и за мене енигма, јер показује сасвим другачије особине од осталих шест хуманих корона вируса. И САРС и МЕРС су били смртоносни у већем проценту, али су ограничено трајали, а за овај нико не зна када ће му бити крај -одговорила је докторка на питање "шта се десило, па је нови корона вирус оперт почео да дивља у целој Европи?"
Она подсећа да су корона вируси први пут откривени код ученика са назебом 1965. године у Енглеској, а убрзо потом и у Америци.
- Егзотичан назив корона вируси добили су 1968. године због изгледа на електронском микроскопу који подсећа на корону сунца. Ови први хумани корона вируси означени су као ОЦ43 и 229Е. У нашој земљи, једино у ВМА рађена је дијагностика ових вируса(ОЦ43) осамдесетих година, а први пут 1987. године објављени су подаци о налазу антитела према овом вирусу у нашој популацији код 67.81 одсто испитаних особа. Даљим испитивањем (1992) у нашој популацији доказано је да највећа преваленца антитела, као и највиши титрови у фебруару и марту месецу. Такође је рађено и доказивање вируса електронским микроскопом.