ВАРЉИВО ВРЕМЕ НАРЕДНЕ НЕДЕЉЕ: Стиже нови талас кише - циклон из Немачке нам одређује временске прилике! (ФОТО)
Ево какво нас време очекује наредне недеље
Циклон ће до уторка донети Србији и региону нови талас обилних падавина, при чему би у многим пределима пало додатних 20 до 40 милиметара кише по квадратном метру, локално и много више, што би довело до опасности од поплава на мањим токовима бујичног карактера. Очекује се и веома велика опасност од грмљавинских непогода са градом.
Србија ће до уторка бити под утицајем циклона, уз опасност од грмљавинских непогода, града и обилних падавина. Од среде следи стабилизација времена, а лето нам се враћа од четвртка.
Бока Которска нуди само најбоље: Хотел ДЕЛФИН БИЈЕЛА 4* од 309€ за 7 полупансиона
"НЕМА ЗАРОБЉЕНИХ У ГОНДОЛИ НА ЗЛАТИБОРУ": Извршни директор Гондоле тврди да су људи евакусани на време
ПОЖАРИ И ПОПЛАВЕ БЕСНЕ СРБИЈОМ: Да ли нам прети сценарио из 2014. године? ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА у две општине
- Србија је и даље под утицајем висинског циклона. Центар овог циклона налази се изнад јужних предела Јадранског мора и веома је простран, па тако захвата централни Медитеран, Балканско полуострво и Србију. Под утицајем овог циклона време је веома нестабилно са честим пљусковима и грмљавином. Како су претходних дана до нашег подручја стизале и велике количине пустињског песка из Сахаре, падавине ових дана садрже те честице из Сахаре, а што ће бити видљиво на прозорима и на возилима. Ова појава потпуно је природна и убичајена за наше подручје, нарочито током пролећа, док је лети веома ретка, што није био случај овог лета - каже метеоролог Ђорђе Ђурић.
У Србији су данима присутне грмљавинске олује и непогоде с градом, олујним ветром и пљусковима. У многим пределим земље претходних дана пало је 20 до 60 милиметара кише по квадратном метру, а у деловима централног Поморавља и више од 100 милиметара. На појединим локацијама у Србији у време грмљавинских непогода у веома кратком временском интервалу пале су огромне количине падавина.
- Срећом, реке и други токови имају, због претходног веома сушног периода, веома низак водостај, па нема опасности од изливања река, али при оваквим обилним падавинама увек постоји опасност на мањим токовима од бујичних поплава, као и опасност од тога да у урбаним срединама одводни системи не могу да прихвате велику коиличину воде у кратком временском интервалу. Како су јун и прва половина јула били веома сушни и забележен је озбиљан дефицит падавина. Падавине су у последњем часу дошле као спас, јер би стање у пољопривреди било веома алармантно. Ипак, и поред падавина, последице суше ће осетити у приносу, јер су падавине дошле доста касно - додаје.
Ипак, многи предели Србије претходних били су и на удару јачих олуја са градом, па је град причинио огромну штету, нарочито на подручју Ниша, Крушевца, Трстеника, Сјенице и много других места.
ОБИЛНЕ ПАДАВИНЕ ДОНЕЛЕ И НЕШТО ДОБРО: 7 села у општини Топола коначно добија воду
МНОГИ ОВО НЕ ЗНАЈУ! Ако паркирате кола на овим местима, може да вам се поквари клима уређај
Након температура и до 39-40 степени, коначно је дошло и до пада температуре на нормалне вредности за средину лета. Ипак, услед падавина, веома је висока релативна влажност ваздуха, па је време веома спарно и неугодно. Освежење и даље није стигло до крајњег истока Србије, па тако температуре у Неготину и даље достижу 35 степени, а суша све више уништава пољопривредне културе.
- Србија ће и данас, али и све до уторка бити под утицајем висинског циклона са југа Медитерана. Струјање у циклону је у супротном смеру казаљке на сату, а положај циклона је такава да ће над Србијом преовладавати источна и југоисточна висинска струјања, па ће се тако и премештати облачни и падавински, али и грмљавински и олујни системи. У недељу променљиво облачно, спарно и нестабилно са кишом и са локалним пљусковима и грмљавином, нарочито рано ујутро, а потом после подне и увече и током ноћи. Биће услова за грмљавинске непогоде са градом, олујним ветром и обилним пљусковима. Средином дана у већини предела биће сунчаних периода, осим на југу и на западу, док ће на истоку и југоистоку Србије суво бити и током преподнева. Дуваће слаб до умерен северозападни ветар, на истоку Србије и у доњем Подунављу појачан источни. Максимална температура кретаће се од 26 до 32 степена, у Неготинској Крајини до 35, а у Београду око 30. подеока - објашњава Ђурић.
И у понедељак и уторак биће променљиво облачно, спарно и нестабилно са кишом, пљусковима и грмљавином. Биће услова за грмљавинске непогоде са градом, олујним ветром и обилним пљусковима. Минимална јутарња температура биће од 16 до 22, у Београду до 19 до 20 степени, максимална дневна од 24 до 29, у Београду до 26 до 27 степени, а најтоплије ће бити у Неготинској Крајини, са температуром до 32 степена.
- Циклон ће до уторка донети Србији и региону нови талас обилних падавина, при чему би у многим пределима пало додатних 20 до 40 милиметара кише по квадратном метру, локално и много више, што би довело до опасности од поплава на мањим токовима бујичног карактера. Очекује се и веома велика опасност од грмљавинских непогода са градом, па су могуће нове штете у пољопривреди. Добтра вест је да нас од среде очекује стабилизација времена. У среду се очекује смена сунчаних и облачних интервала, уз јак северозападни ветар. Максимална температура биће од 23 до 27, у Београду до 25 степени - каже метеоролог.
У четвртак и петак ће јутра бити веома пријатна и свежија, а током дана сунчано и топло, уз максималне температуре у већини предела од око 30 степени, што су просечне нормалне вредности за средину лета. Према тренутном прогнозама, наредног викенда биће сунчано и веома топло, уз температуре и више од 35 степени.
- Циклон који тренутно делује на време у Србији, али и на целом Балканском полуострву, претходно се налазио изнад Немачке и данима је био стационаран изнад истог подручја, па су из тог разлога запад и југозапад Немачке, Луксембург, исток Холандије и Белгије данима били на удару катастрофалних падавина и олуја. Многа насеља су потпуно разорена, а настрадало је више 150 особа. Ово су једне од највећих поплава икада у тим пределима, а сада опасност прети и од бројних брана. Срећом, временска ситуација се потпуно стабилизовала, па је време сунчано и тако ће бити и наредних дана, што би помогло екипама спасичаких служби. Овај циклон доспео је до европског копна са Атлантика. Циклони су потпуно природна и уобичајена појава и веома брзо се премештају у умереним ширинама. Ипак, овог пута циклон је данима био стационаран изнад Немачке, па је исто подручје данима добијало огромне количине падавина, што је довело до катастрофалних последица, а слична ситуација догодила се и са циклоном изнад Балкана и Србије у мају 2014. године - закључује Ђурић.