ВРЕЛИ ДАНИ ПОНОВО ДОНОСЕ САХАРСКИ ПЕСАК И ЗАМУЋЕНО НЕБО! Србији опет прети ТОПЛОТНИ ТАЛАС, жива у термометру ићи ће до +40
Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) издао је упозорење на нови топлотни талас који у Србију стиже почетком следеће недеље.
Метеоролог Владимир Ђурђевић открива да се највише температуре очекују у уторак и среду са 38-39 степени Целзијуса, после чега највероватније следи јаче захлађење.
Манифестација "Сомборски котлић": Роквићи одушевили, награду за најбољи паприкаш добио Томислав Јокић (ВИДЕО)
У ЛАЗАРЕВОМ ГРАДУ ВЕНЧАЊЕ ПО ЦАРСКИМ, СРЕДЊОВЕКОВНИМ ОБИЧАЈИМА: Дворска трпеза, гађање јабуке и узбуђење на врхунцу
НЕКО ЦИГАРЕТУ, А КЕМО КОШПИЦУ ОД ШЉИВЕ: 50 година Пријепољац има навику која му је ПРОДУЖИЛА ЖИВОТ, тек да видите колико ГОДИНА ИМА
Током тих врелих дана, који нам стижу са југа, поново се очекује велика количина песка из Сахаре која ће да замути ваздух.
Сахарски песак се најчешће појављује током топлог пролећа или у јесен, а није необично да се јави током лета.
До тог феномена долази када се изнад Медитерана развије циклон, односно поље ниског ваздушног притиска, које подиже песак из Сахаре који ветровима стиже до Балкана.
- Биће готово исти сценарио, као и на почетку ове седмице. Уторак и среда ће бити најтоплији са 39 степени на Целзиусовој скали, али после тога следи захлађење - објашњава метеоролог и додаје да велики проблем представља да је онај јун био изузетно сув у односу на претходне године.
Јун без кише
После генерално сувог периода током почетка јуна, топлотни талас из Сахаре је додатно утицао одсуство падавина. Због новог таласа који сутра стиже у Србију, у Војводини вероватно неће бити падавина све до петог јула.
- Одсуство падавина је прилично забрињавајуће јер је на одређеним деловима Србије пала само једна трећина кише у односу на количину карактеристичну на месец јун - истиче он.
Падавине се очекују тек од петог јула, а до тада су могући само мањи локални пљускови. Ђурђевић је нагласио да је овог месеца било изузетни мало падавина на Западу Србије и у Војводини.
- Шансе су да кише у Војводини неће бити наредних седам дана што може веома лоше да утиче на пољопривреду - упозорава он.
Метеоролози овог лета прогнозирају велики дефицит падавина, а с обзиром на то Србија, и цео Балкан, могли би да имају проблем са сушом.
Када нас очекује захлађење?
Према најавама метеоролога, од четвртка ће да буде мало пријатније време, са јачим захлађењем, од оног које смо имали сада. Температура би највероватније могла да падне на 30 степени, али ће време бити суво.
- Захлађење које стиже од првог јула биће мало јаче од тренутног, и можда пар дана дуже. Иако је до јуче било на прогнозама да ће током захлађења бити и кише, изгледа да ће време остати топло и суво, са мањим локалним падавинама - закључио је Ђурђевић.
На прогнозама делује да ће захлађење бити мало озбиљније, али, како истиче метеоролог, још увек није поуздано колико ће трајати.
Август најтоплији месец, биће Михољског лета
Метеоролог Милена Лазаревић најављује да топлотне таласе можемо да очекујемо током целог јула и августа, а да ће их бити и у септембру.
- Август би требало да буде најтоплији месец у овој летњој сезони. Чини се да ће и ове године бити Михољског лета - истиче Лазаревићева.
Она истиче да у наредним годинама можемо да очекујемо све екстремније време у виду још чешћих и дуготрајнијих топлотних таласа и суша, а то је пре свега последица климатских промена.
Из године у годину метеоролози бележе температурне рекорде, а да ли ће и ова година бити једна од најтоплијих у историји остаје да видимо.
Слични проблеми у Русији и САД
Широм пацифичког северозапада у Сједињеним Америчким Државама локалне власти упозоравају да се у наредним данима очекује "врућина опасна по живот", у којој би могле да се надмаше досадашње рекордне високе температуре.
Америчка Национална метеоролошка служба (NWS) издала је упозорења за екстремне температуре и позвала на опрез у скоро целом Орегону и држави Вашингтон, заједно са деловима Калифорније и Ајдаха, са поруком становницима да последице овог топлотног таласа могу бити фаталне.
Редордни топлотни талас погодио је и Москву као и друге делове Русије, а не показује знале попуштања све до јула, рекао је у среду шеф руске метеоролошке службе.
Јун 22. је био најтоплији од 1879. године, али апсолутни рекорд у Москви постигнут је 23. када је температура достигла 34,8 степени.