ЗА 30 ДАНА ПОКРЕЋЕМО ПРОИЗВОДЊУ РУСКЕ ВАКЦИНЕ? Став лекара јасан - Србија испуњава све потребне услове
Ако Србија прихвати да у сарадњи са Русима овде прави њихову вакцину против корона вируса Спутњик-В, већ за 30 дана или неки дан више могла би да покрене серијску производњу.
Ово поручује докторка Ана Глигић, наш чувени вирусолог светског гласа која је победила вариолу веру у нашој земљи. Како каже, Србија има све потребне капацитете и што је најважније, стручњаке за масовну израду вакцина на Института за вирусологију, серуме и вакцине "Торлак".
Др Ристић објашњава: У каквој вези су црева и имунитет и како да спречимо инфекцију
У ПОНЕДЕЉАК ПОЧИЊЕ ЗИМА: На небу гледајте призор каквог неће бити наредних ШЕСТ деценија!
"ЗА САМО 14 ДИНАРА СЕБИ МОЖЕТЕ СПАСИТИ ЖИВОТ" Храбра Ђурђина упутила је свима савет за борбу против рака (ВИДЕО)
Сјајни и Кинези
- Пре свега, потребно је да држава дефинише да ли то жели и сходно томе да усвоји стратегију. Потом се бира троје вирусолога који се на месец дана шаљу на едукацију у Русију, а затим се уз подршку троје руских стручњака који би дошли у нашу земљу и наравно, потребан материјал започиње с производњом - објаснила је др Глигић. Количина вакцине коју би Србија могла да производи мери се у милионима комада и зависи од сировина и потреба.
- За тачне капацитете "Торлака" морате да питате директорку овог института, али из ранијег искуства знам да бисмо могли не само да израђујемо вакцину за потребе наших грађана већ и за извоз. Ниједна држава, па ни наша, не започиње производњу вакцина само за сопствене потребе јер је то неисплативо, већ да би извозила и зарадила - додаје наша саговорница и подсећа да смо некада "Торлакову" полио вакцину извозили у 30 земаља света.
Др Глигић је говорила и о кинеским вакцинама.
Урал још бољи
- Људи су неповерљиви према кинеским вакцинама, али ја сам била у њиховом истраживачком центру и могу само рећи да су међу најбољима на свету - рекла је др Глигић.
На питање с проблемима с транспортом и чувањем "Фајзерове" вакцине, која мора да буде на минус 70 степени, она је нагласила да постоји и друга важна чињеница.
- Основно правило код оваквих вакцина јесте да се пацијенту мора убризгати најкасније пола сата након отварања бочице, у противном, вакцина губи својства. То не значи да ова вакцина није сигурна, просто је тако дизајнирана - појаснила је др Глигић.
- Иако су већ патентирали неколико вакцина против COVID-19. Руси настављају с истраживањем. како сам прочитала у стручној литератури, они су на добром путу да направе вакцину Урал, која би штитила људе против свих корона вируса, што би било револуционо откриће - закључила је др Глигић.