ЗАСЕДА КРИЗНИ ШТАБ - Шта нас чека? Епидемија се у Србији распламсава, а одлука о НОВИМ МЕРАМА све је неизвеснија
Грађани стрепе од нових, рестриктивнијих мера које би могао да уведе Кризни штаб
Да ли ће доћи до пооштравања епидемиолошких мера, скраћивања радног времена кафића, ресторана и тржних центара и прети ли Србији неки вид додатног затварања, требало би да буде јасније након седнице Кризног штаба која почиње у 15 сати.
ЈУЖНОАФРИЧКИ СОЈ КОРОНЕ НА ПРАГУ СРБИЈЕ: Отпорнији је на вакцину и ЛАКШЕ СЕ ПРЕНОСИ, а у комшилуку је већ присутан
СЛУЖИ ИМ НА ЧАСТ: У обнову хиподрома и фудбалског игралишта ови Плањани уложили својих 20.000 евра
ДА ЛИ ЋЕМО ВИДЕТИ СНЕГ У МАРТУ? Метеоролог Тодоровић открива на какво пролеће се морамо спремити (ФОТО)
"Поновиће нам се децембар", "Треба да се затвори све што може да се затвори", "Све треба да се закључа на пет дана"... ако слушате медицински део кризног штаба овако отприлике изгледа најучинковитија стратегија за изалазак из епидемиолошког корона хаоса у коме се последњих дана Србија налази.
С друге стране, међутим, налази се преостали део штаба, такозвани економски, који се залаже правсходно за строгу примену постојећих мера како се не би додатно угожавала егизстенција великог броја запослених у услужним делатностима.
Епидемиолошка ситуација у претходних десетак дана почела је да забрињава. Пре тога имали смо осећај да се корона примирила на цифрама између 1.500 и 2.000 заражених у току 24 сата. Међутим, ковид је, испоставило се, упорнији од тога. Тачно 18. фебруара забележили смо 2.467 заражених, а дан пре тога 1.810 што представља нагли скок новооболелих за 657.
Од тада број ковид позитивних пацијената не пада и наставља да расте и врти се данима око бројке 3.500. Први пут јуче, у недељу, имали смо пад испод 3.000 заражених на дан, али тај пад припсује се викенду и мањем броју тестираних.
Због таквих бројки, први корак у пооштравању повучен је на седници Штаба у петак када је одлучено да се радно време угоститељских објеката и тржних центара током викенда ограничи до 14х.
На конференцији за медије у петак речено је да ће Кризни штаб након викенда прегледати какве резултате су дале мере и у складу са тим одлучити да ли ће пооштравања мера бити. Ипак, да ли је могуће да мере дају неке резултате после два дана?
Зимовалишта и викенд проблематични
Због погоршања епидемиолошке ситуације, Кризни штаб се састао у среду 24. фебруара. Тада Штаб није донео никакве конкретне мере, али су означили најпроблематичнија места где се највише заражавања дешава. Тако су етикету "ковид опасних" места понели кафићи, ресторани и зимски ски центри, а викенд је означен као "зло" време када се највећи број људи заражава на овим местима.
- У току састанка било је размена мишљења, различитих ставова, али дошли смо до јединственог става да се преко викенда мора предузети нешто - рекао је епидемиолог и члан Кризног штана др Предраг Кон новинарима након те седнице и обавестио јавност да ће се на заседању у петак 26. фебруара одлучити о тачним мерама које ће важити у соботу и недељу.
Тако је и било. Протеклог викенда сви кафићи и ресторани на територији целе земље, укључујићи и оне у зимовалиштима радили су до 14 сати. Радно време со 20 сати имали продавнице прехрамбене робе, апотеке, бензинске пумпе, стоматолози, лабораторије, али и козметички и фризерски салони.
Резултати мера тек за пет до седам дана
Државни секретар у Министарству здравља др Мирсад Ђерлек јуче је изјавио да нема доброаргументованог објашњења зашто је епидемиолошка ситуација тренутно овако нестабилна и додао да ћемо резултате мера које су биле на снази минулог викенда потенцијално видети за пет до седам дана.
- Врло ружну поруку шаљемо мојим колегама који раде на првим линијама борбе против короне већ годину дана. Људи се бахате, претерују са скијањем и корона журкама. Нисам за то да се једна велика група људи казни због малог броја људи. Мислим да ће Кризни штаб то имати у виду кад буду доносили одлуке. Једини начин да спречимо ову епидемију је строго поштовање мера и масовна имунизација - рекао је Ђерлек.
Како је рекао, ових дана многи постављају питање зашто је дошло до погоршања.
- Један од разлога је претерана опуштеност. То опуштање нема аргумента. Да бисте добили имунитет од вакцине, треба да прође 40-ак дана и зато морамо носити маску и чувати се. Прва доза није довољна да се створи имунитет. Ако овакивм темпом наставимо, крајем јуна успећемо да ревакцинишемо 2 милиона људи, можда и 2 и по милиона. Надам се да ће ово лето бити много опуштеније него претходно, али грађани морају схватити да та вакцина није чаробни штапић - рекао је он.