ЗАШТО ГОЈАЗНОСТ МОЖЕ БИТИ ОПАСНА У ДОБА КОВИДА? Научници открили шта се дешава у телу човека са вишком килограма
Нове студије и информације потврђују сумњу доктора да овај вирус искоришћава болест с којом се боре здравствени системи широм света.
Према најновијим информацијама Центра за контролу и превенцију болести извештавају да је 73 посто медицинских сестара које су хоспитализиране због Ковида -19 било гојазно.
Уз то, недавно истраживање показало је да би гојазност могла у будућности ометати и учинковитост вакцине против Ковида-19. У почетку су доктори веровали да гојазност повећава само ваш ризик да се озбиљно разболите од Ковида-19, али не шансу да ћете се уопште заразити.
"БИТНО ЈЕ ПРЕКИНУТИ ЛАНАЦ ЗАРАЗЕ" Доктор Станојевић објаснио разлику између овог и претходног пика вируса
ПРИВАТНЕ "КОРОНА" ПРОСЛАВЕ УЗИМАЈУ МАХА! У Арени капацитети скоро пуни, 250 пацијената завршило на кисеонику
СИТУАЦИЈА У КОЛУБАРСКОМ ОКРУГУ НЕПОВОЉНА: У сваком новом таласу корона вируса је све више заражених
Сада, новија анализа показује да гојазност не само да повећава ризик од болести и умирања од нове корона вирусне болести; гојазност вам, у првом реду, повећава ризик од заразе.
Проматрачке студије забележиле су хипертензију, дијабетес и болест коронарних артерија као најчешћа друга стања - или попратне болести код болесника с тежим обликом Covida-19.
Међутим, уредници часописа "Obesity" први су алармирали да ће се гојазност вероватно показати као независан чинилац ризика за озбиљније учинке инфекције корона вирусом.
Уз то, две студије на готово 10.000 пацијената показале су да гојазни пацијенти који имају Ковид-19 имају већи ризик од смрти у поређењу с пацијентима с нормалним индексом телесне масе.
Студија објављена у септембру 2020. известила је о вишим стопама гојазности код болесника с Ловидом-19 који су критично болесни и требају респиратор. Из свих ових студија постаје надасве очито да се особе с гојазношћу суочавају с великом опасношћу.
Стигма и неразумевање
Доктори и истраживачи већ дуго времена схватају дугорочне последице прекомерне тежине и гојазности. Тренутно знају да је гојазност повезана с најмање 236 медицинских дијагноза, укључујући 13 врста рака. Гојазност може скратити ваш живот и до осам година.
Доктори понекад не знају како и када прописивати лекове пацијентима с гојазношћу. На пример, на тржишту се налази осам лекова за мршављење које је одобрила ФДА, али само два посто пацијената који испуњавају услове добијају рецепте од својих доктора.
Шта се догађа у телу?
Прекомерно масно ткиво, које похрањује масноће, ствара механичку компресију код болесника с гојазношћу. То ограничава њихову способност да удахну и потпуно испусте пуни дах ваздуха. Дисање захтева више посла код гојазних пацијента.
Ствара рестриктивну болест плућа, а у озбиљнијим случајевима доводи до синдрома хиповентилације, што може довести до тога да особа има премало кисеоника у крви.
Током година научиници су научили да је масно ткиво штетно само по себи. Могло би се рећи да масно ткиво делује као ендокрини орган у потпуности самосталан. Ослобађа више хормона и молекула који доводе до хроничног стања упале код гојазног болесника.
Кад је тело у сталном стању упале нискога притиска, оно ослобађа цитокине, протеине који се боре против упала. Тело држе на опрезу и спремно за борбу против болести. То је све у реду када их други системи и ћелије контролишу.
Међутим, када се цитокини кронично спусте, може доћи до неравнотеже која узрокује повреде. Размишљајте о томе као о малом, али ограниченом пожару. Опасан је, али не пали целу шуму.
Ковид-19 узрокује да тело створи још један "пожар" цитокина. Кад особа која је гојазна има Covid-19, скупе се два "мала пожара" цитокина, што доводи до бесне "ватре упале" која оштећује плућа чак и више него код пацијената с нормалним индексом телесне масе. Уз то, ово хронично стање упале може довести до нечега што се назива дисфункцијом ендотела.
У овом стању, уместо да се отворе, крвни судови се затварају и сужавају, што додатно смањује кисеоник у ткивима.
Такође, повећано масно ткиво може садржавати више АЦЕ-2, ензима који корона вирусу омогућава инвазију ћелија и започињање оштећења. Недавно истраживање показало је удео повећаног АЦЕ-2 у масном ткиву, а не у плућном ткиву.
Ово откриће додатно јача хипотезу да гојазност игра главну улогу у озбиљнијим инфекцијама корона вирусом. Дакле, у теорији, ако имате више масног ткива, вирус се може везати и нападати више ћелија, узрокујући већа вирусна оптерећења која остају дуже, што инфекцију може учинити тежом и продуљити опоравак.