ЗБОГ ЧЕГА КОРОНА ДИВЉА У РЕГИОНУ? Професор Кочовић представио најновију прогнозу ТРЕЋЕГ ТАЛАСА у Србији (ФОТО)
Професор објашњава зашто је дошло до дивљања короне у региону и да ли су потребне мере владе
Према дијаграму броја оболелих од корона вируса на 100.000 становника, који је проф. др Петар Кочовић објавио за бивше југословенске земље, Црна Гора се налази на врху листе, док се Србија налази на дну, што је према речима професора добро. Кочовић, који од почетка пандемије корона вируса у свету врши пројекцију ширења короне на основу математичких модела, не само за Србију, него за целу планету, открива зашто су бројке у региону "подивљале".
КАКО ПОТПУНО ЗДРАВО ДЕТЕ УМРЕ У СНУ? Да ли је ОПАСНИ СИНДРОМ узрок смрти девојчице у земунском вртићу?
СВЕ ОЧИ КРИЗНОГ ШТАБА УПРТЕ У ОВАЈ ГРАД: Да ли се у Србији "рађа" ново жариште корна вируса, ситуација се не смирује
МАЂАРСКА ОТВАРА КОНЗУЛАТ У НОВОМ САДУ: Још јаче партнерство две државе
Како се види на дијаграму који је професор Кочовић представио, Црна Гора је забележила највећи скок у последње две недеље, па је имала од 270 до чак 650 оболелих на 100.000 становника.
Србија се на овој листи налази на дну и имала је од 15 до 30 заражених на 100.000 становника, док су Хрватска, Босна и Хецеговина, Словенија и Северна Македонија имале од 100 до 160 заражених на 100.000 становника.
- Од тога, Северна Македонија је још увек у првом таласу, Србија је у трећем таласу, а све остале земље у другом - објашњава он.
Након што су Хрватска и Словенија данас забележиле највећи број новозаражених за 24 сата од почетка пандемије - Хрватска 793, Словенија 745, питали смо професора Кочовића зашто су бројке у овим земљама нагло скочиле.
- Једноставно, Словенци су похрлили на одмор на хрватско приморје. Сви су изгледи, гледано са ове дистанце, да су Хрвати мало сакрили податке до краја маја (као и Грци). Улог је била туристичка сезона. Исто су поступили и Грци - каже он.
Када је заражавање достигло велики ниво у Хрватској, Аустрија, Немачка, Велика Британија и Словенија су позвале своје грађане да се хитно врате назад, према речима професора.
- А онда је враг однео шалу. Велика већина земаља у прва два таласа показују математички тренд да се људи лако заразе, али се зараза тешко спушта. Потребне су неке мере владе - говори Кочовић.
Професор наводи пример Велике Британије и Немачке, у којима нам најновије мере Бориса Џонсона и Ангеле Меркел говоре да ће се у тим државама идентификовати регије које су заражене преко одређеног броја.
- У тим регијама ће владати посебна правила. А на територији целе државе постоје правила о ограничењу рада продавница, кафића и ресторана. Шетња, дакле, није забрањена, као што је то било у првом таласу - истиче Кочовић.
Професор Кочовић такође процењује и када ће се одређени талас епидемије корона вируса, у којем се налази нека земља, завршити.
Према његовим проценама, крај другог таласа епидемије у Хрватској ће се завршити 4.5.2021, у Босни и Херцеговини 2.12.2020, Црној Гори 30.4.2021, а Словенији 24.12.2021.
Што се тиче Србије, која је једина у региону у трећем таласу, његов крај се очекује 10.3.2021.
У Северној Македонији, која је и даље у првом таласу, крај ће уследити 24.7.2021. године.
Према његовим проценама, први талас епидемије у Румунији завршиће се 21.11.2021, а у Бугарској 16.6.2021.
Међутим, како је раније професор Кочовић објаснио, ово су оквирне бројке и за пар дана све ће се променити.