Због чега у Србији не може да се ради ПЦР тест у приватним клиникама?
Министарство здравља је издало више од 120 потврђујућих решења приватним лабораторијама, али само за серолошко и антигено тестирање.
У околностима када се у току дана тестира и више од двадесет хиљада грађана, јасно је колики посао обављају запослени у државним лабораторијама.
У Министарство здравља стигао је ових дана допис у коме удружење приватних лабораторија тражи да се укључи у ПЦР тестирање.
Уколико желите на лични захтев да обавите ПЦР тестирање на корона вирус то можете урадити у готово свим домовима здравља, институтима и заводима за јавно здравље Србије, државним референтним лабораторијама.
Др Поповић упозорава: Не игноришите НАДУТОСТ - можда је део већег проблема
НОВА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА У ПОНЕДЕЉАК: Једна важна мера ће сигурно ступити на снагу!
НЕ ИЗВЕШТАВАЈУ О БРОЈУ НОВООБОЛЕЛИХ? У овај Дом здравља се хитно шаље инспекција!
Иако би било од великог значаја, јер би пре свега смањило гужве, оваква тестирања не раде се ни у једној приватној лабораторији.
Оне би требало да испуњавају низ критеријума, између осталог, да поседују одређени биосигурносни ниво, организацију рада која не би довела до контаминације простора, а постоје и услови који се односе на особље које тамо ради.
Те услове, очигледно, до сада није стекла ниједна приватна лабораторија.
- Ми нисмо одбијени да радимо тестове, него је то заустављено до даљег. Овај захтев постоји и очекујемо да ће стручне службе Министарства здравља када утврде да је потребна помоћ државном систему дати то одобрење - каже проф. др Милена Швабић Влаховић из "Аквалаба".
Министарство је издало више од 120 потврђујућих решења приватним лабораторијама, али само за серолошко и антигено тестирање, што значи да више од 120 лабораторија има у понуди ове тестове.
Оне су укључене у систем надзора, односно у обавези су да обавештавају Институт за јавно здравље о броју тестираних и броју позитивних пацијената.
У окружењу и Европској унији ПЦР може да се ради и код приватника
Када је ПЦР у питању, захтеве за дозволу за рад у Министарству здравља предало је више приватних лабораторија, али су они одбијени, кажу у Асоцијацији приватних здравствених установа и приватних пракси Србије.
Власници приватних лабораторија тврде да им није јасно зашто им се забрањује да раде ову врсту тестова кад имају способне стручњаке и савремену опрему са којом већ годинама успешно тестирају пацијенте на ХИВ, САРС, МЕРС.
У државама из нашег окружења као и у целој Европи, ПЦР тестирање може да се уради и у државним и у приватним лабораторијама и клиникама. Ипак у пракси, како се незванично сазнаје, поједине приватне лабораторије раде ПЦР тестове, чак и у кућама пацијената.
- Једина смо земља у свету где приватна пракса није укључена. Не могу грађани да бирају да ли ће радити тестове у државним или приватним лабораторијама. То је тако, како је наведено, јер смо приватна својина, то је једини разлог. Не зато што немамо опрему. Нико није дошао да контролише опрему, ни кадар, ни услове рада - наводи Мирјана Саркић из Асоцијације приватних здравствених установа.
Иако приватне лабораторије, како сматрају у Министарству, не испуњавају критеријуме за ПЦР тестирања, за серолошка имају дозволу, јер се у том случају само узима крв у којој се тражи присуство специфичних антитела, што представља рутинску дијагностику која може да се обави у било којој микробиолошкој лабораторији.
Гужви нема, јер оног момента када се појави већи број грађана, отварају се додатни пунктови за пријем пацијената.
Приватници сматрају да би ПЦР тестирањем могли да олакшају евиденцију болесних и заражених људи, па су зато и ових дана упутили нова питања Министарству здравља, надајући се да ће можда добити позитиван одговор.