МАХЕРИ МИРОВНИХ ИНИЦИЈАТИВА: Због чега је Норвешка успешна у решавању сукоба?
Скандинавске земље, као мало ко други у Европи, имају традицију међусобних регионалних конфликата, упркос лингвистичкој, религијској и етничкој сличности. По томе неодољиво подсећају на државе бивше Југославије. Иако су оне данас синоним за стабилност, висок животни стандард и уважавање људских права и слобода на највишем нивоу, до пре само једног века није било тако.
Земље вечитог леда су морале да пређу дуг и болан пут прилагођавања, покушаја и грешака, жртава и патњи, све док нису нашле модел међусобне сарадње и компромиса који је довео до просперитета. Скандинавске земље данас служе као пример како је мукотрпним дијалогом могуће превазићи међусобна отворена питања и несугласице.
Ове државе сада не само да немају међусобних отворених питања, већ теже да, захваљујући ресурсима којима располажу, "извезу" мир и просперитет и у друге делове света. Паралела која се може направити између болне прошлости скандинавских земаља са туробном садашњицом на простору бивше Југославије сведочи о томе како тзв. "комплекс малих разлика" у значајној мери може да допринесе распламсавању конфликата.
У "извозу" мировних иницијатива, њиховом прилагођавању потребама на терену и профилисању себе као кључног преговарачког посредника наметнула се Норвешка. Упркос малој територији и броју становника, ова земља успева да континуирано буде препозната као међународни субјекат који у пресудној мери може да допринесе решавању конфликата.
НОРВЕШКА: Највећи инвестициони фонд на свету ПОНОВО У ПЛУСУ
За то постоји неколико разлога. Најпре, Норвешка има огроман суверени фонд богатства захваљујући нафтним резервама из Северног мора. Како би спречила економске проблеме који произилазе из огромног суфицита платног биланса, норвешка влада тежи да пласира своја средства у иностранство, од чега нимало занемарљив удео одлази у невладин сектор. Највећи део организација невладиног сектора које финансира Норвешка је усмерен на мирно решавање сукоба, образовање младих у том домену, као и изградњу демократских институција у транзиционим друштвима.
СИРИЈА НИЈЕ БОСНА: Ево зашто нови "ДЕЈТОН" не може да заустави рат (ФОТО)
Затим, ова скандинавска земља има непосредног искуства у решавању болне конфликтне прошлости и проналажења решења за проблеме из свог непосредног окружења. Као таква, она има способност да своја искуства пренесе онима којима су неопходна.
ПОЉАЦИ НА ТАНКОМ ЛЕДУ: Партнери проналазе друге начине за "СЕВЕРНИ ТОК 2"
На крају, Норвешка има бројем малу, али изузетно обучену војску високих оперативних способности, погодну за деловање у мировним мисијама широм света. Међутим, ништа од поменутог не би било могуће да Норвешка нема озбиљну традицију у мирном решавању међународних криза.
Нансен као модел за светски мир
"Нансен дијалог центар" је глобална иницијатива замишљена да допринесе подизању свести јавности о потреби мирног решавања конфликата и спречавању њихових основних узрока. Иницијатива је добила име по првом премијеру независне Норвешке Фридтјофу Нансену, а организована је кроз мреже локалних организација у различитим деловима света које сарађују са "Нансен дијалог центром".
ДОМАЋОМ ПОЉОПРИВРЕДОМ ПРОТИВ САНКЦИЈА: Русија постала највећи светски извозник ПШЕНИЦЕ
Норвешка је из државне уније са Шведском изашла 1905. године, након готово читавог века политичких превирања и сукоба Швеђана и Норвежана. Нансен је одиграо кључну улогу у мирном раздруживању и утемељењу младе норвешке самосталне државе као њен први премијер. Највећи утицај на њега је имао Први светски рат, односно ратне страхоте којима је сведочио. Због тога је својим примарним задатком сматрао спречавање да се таква зверства икада више понове. У складу са тадашњим послератним оптимизмом, и он је полагао велике наде у новооформљену Лигу народа.
САУДИЈСКИ СТРУЧЊАК ТВРДИ: Ера нафте НИЈЕ ГОТОВА!
Од оснивања ове организације до своје смрти, Нансен је био шеф норвешке делегације у њеном седишту у Женеви. Кључан фокус његовог рада је био на осмишљавању новог концепта колективне безбедности, којим би се рат искључио као могућност намиривања интереса држава, док би се сви међународни споразуми решавали мирно – дијалогом или у судници. Кључан допринос дао је кроз организовање помоћи изгладнелој и грађанским ратом измученој Русији, помоћи Грчкој након егзодуса Грка из Мале Азије након пораза у рату 1922. године, као и репатријацији ратних заробљеника из Првог светског рата.
КРВАВА БИТКА ЗА СИРИЈУ: Из ОВИХ разлога је 400.000 људи морало да умре!
Имајући у виду да је недуго након његових предлога и иницијатива уследио Други светски рат, а затим и многи крвави конфликти све до данашњице и сиријског рата, јасно је да Нансен није успео у свом науму. Међутим, он је успео у једном – да Норвешку неповратно позиционира као државу која често има кључну улогу тамо где дијалог престане, а проговори оружје.
ИРАН СЕ ВРАТИО У МЕЂУНАРОДНУ АРЕНУ: Ево шта то значи за цео свет!
Предности Норвешке у разрешењу конфликтних потенцијала или већ разбуктаних сукоба у свету су њена обимна искуства и материјални ресурси којима располаже, а као основни недостатак се показао велики менталитетски јаз између Норвежана као народа крајњег европског севера, и других народа у кризним жариштима широм света.
Од почетка године, успешно су привели крају посредовање и проналажење мирног решања за два најдужа конфликта у модерној историји - рат побуњеника ФАРЦ са владом Колумбије након 52 године и рат владе Филипина са побуњеницима након пола века.