ОРБАН РЕШЕН ДА СПРОВЕДЕ РЕФЕРЕНДУМ: Једним ударцем "убија" две МУВЕ
Овим ће се много тога променити у Мађарској.
Референдум о квотама Европске уније за прихват избеглица нема правне последице у Мађарској, а ни у Бриселу, констатује "Дојче веле".
- Зато се онда одржава? Зато што може да буде оправдање да се промене важећи закони у Мађарској - оцењује се у тексту.
Када се у Бриселу одлучивало о избеглилчким квотама, Мађарска је требало да прихвати нешто мање од 1.300 избеглица. Против те одлуке је влада у Будимпешти поднела тужбу пред Судом ЕУ.
Један од најпознатијих адвоката Мадарске Ђерђ Мађар каже да од тога нема вајде:
- ЕУ је пре годину дана одлучила да избеглице које долазе преко Италије и Грчке распореди по свим земљама. Мађарска је то потписала. Тиме је договор постао међународни споразум. Тачније - на снагу је ступила одлука ЕУ, а она је, правно гледано, изнад националних закона. Правила се не могу накнадно мењати.
Чак и ако резултат референдума буде по жељи владе у Будимпешти, правно гледано нема никаквог ефекта. Или можда има? У мађарским медијима се већ помиње могућа реформа Устава. Спекулације о томе подстиче и Орбан, констатује Дојче веле.
- Тако озбиљна ствар као што је референдум не сме остати без правних последица. Становништву се поставља питање и његов одговор треба уградити у мађарски правни систем. То је минимум - рекао је раније Орбан.
Ипак - и у том случају - закони ЕУ стоје изнад националних. У анализи Стратфора, америчке агенције која се бави геостратешким анализама пише:
- Орбан, заједно са осталим државама Вишеградске групе, жели више од уставних промена, тачније промену темељних уговора на којима почива ЕУ. Циљ је да националне државе поново добију веће компетенције. О томе се може читати и у мађарским медијима.
Питање избеглица Орбану иде у прилог, сматра политиколог Золтан Кишељи, иначе спољнополитички саветник владе у Будимпешти:
- Виктор Орбан је дуго био изолован у Европи: због спорног закона о медијима, због новог устава и специјалних пореза. Питање миграција га је извело из те изолације.
То је доказао и недавни сусрет на врху у Бецу на којем се разговарало о избегличкој кризи.
- Европа се ограђује. Тиме Орбанове идеје постају мејнстрим - сматра политички аналитичар Петер Телдеши.
Он каже да је референдум најава борбе против Брисела, али и против политичких неистомишљеника у Мађарској у којој се за годину и по одржавају избори.
- Порука гласи: Ви из левице можете да причате шта хоћете, ваше идеје су превазиђене. Али постоји и порука радикалној десници: кад нешто хоћемо, онда ћемо то и спровести. Ми правимо ограду и штитимо јадне Мађаре од ужасних избеглица. Ви само причате о томе и нисте способни да владате - додао је Телдеши.
Да би се то остварило, прво мора да успе референдум. Предуслов за то је да на биралишта изађе више од 50 одсто гласача. Левица и либерали заговарају бојкот, а према актуелним анкетама, могло би да се деси да заиста не изађе довољно гласача. Опозиција захтева да у том случају Орбан мора да поднесе оставку, истиче "Дојче веле".