ДАНАС ПРВО СВЕДОЧЕЊЕ ЖРТВЕ МАЛЧАНСКОГ БЕРБЕРИНА: Јовановић стигао у суд, уведен на споредни улаз
Како се сазнаје, на данашњем наставку суђења суд би на требало да донесе одлуку да на који начин ће сведочити злоствљана девојчица.
Сведочењем дванаестогодишње девојчице из Сувог Дола, данас би требало да се настави суђење Нинославу Јовановићу (46) из Малче, познатијем под надимком Малчански берберин, који је оптужен за њену отмицу и вишедневно злостављање крајем децембра прошле године. Прошло рочиште које је било заказано за 16. септембар одложено је "због болести оптуженог", због чега је део јавности одмах посумњао да Јовановић тиме жели да избегне појављивање на суду пред којим би требало први пут да сведочи његова малолетна жртва.
НЕМИРНА НОЋ У БЕОГРАДУ: У шест саобраћајних несрећа повређено шесторо људи, од тога двоје теже!
СНИМЉЕНА ЛИКВИДАЦИЈА У НОВОМ ПАЗАРУ! Мушкарац убијен са више хитаца, крвави тренутак забележила камера (ВИДЕО)
ХОРОР КОД НИША: Мајка довела сина (6) из Швајцарске да види Србију, а рођак (16) га наводно СИЛОВАО У ШТАЛИ
Но, како је речено у Вишем суду у Нишу, Јовановић до сада није пријављивао здравствене тегобе као разлог због кога тражи одлагање главног претреса па "за сада нема никакве сумње да се ради о злоупотреби од стране оптуженог". Ипак, на коју се болест жали Малчански берберин - због које није могао да седне на оптуженичку клупу, у суду није могло да се сазна.
- Оптужени Нинослав Јовановић је здравствене тегобе предочио свом браниоцу када га је посетио у притвору 14. септембра 2020. године, а затим и суду поднеском који је суд примио 15. септембра, као и заводском лекару који је извршио његов здравствени преглед и преписао му терапију, о чему су суду достављени докази. Оптужени као и било који други учесник у поступку треба да буде уредног здравственог стања, да би у поступку могао да учествује. Суд неће саопштавати које здравствене тегобе је оптужени имао јер би то било супротно Закону о заштити података о личности. Тим законом, а посебно Законом о правима пацијената, изричито је утврђено да подаци о здравственом стању спадају у категорију такозваних нарочито осетљивих података. Закон о правима пацијената налаже обавезу поступања са тим подацима као са поверљивим и изричито забрањује саопштавање другим лицима а објављивање тих података представља повреду права на приватност грађана - објашњавају у Вишем суду у Нишу.
- Само пријава здравствених тегоба, као ни свака здравствена тегоба, нису околности на основу којих суд аутоматски одлучује да ће се главни претрес одложити, већ суд врши одређене провере такве пријаве и одговарајуће процене пре него што донесе одлуку да се главни претрес одложи. Оптужени Јовановић никада раније није пријављивао здравствене тегобе као разлог због кога тражи одлагање главног претреса и за сада нема никакве сумње да се ради о злоупотреби од стране оптуженог, али свако поновно истицање таквих разлога би било предмет поновних провера, а са тим у вези суд може ангажовати и лица са одговарајућим стручним знањем, то јест вештаке, уколико би се за тим појавила потреба и суд свакако има механизме прописане законом да сваку злоупотребу, уколико процени да је има, ефикасно спречи - истичу у Вишем суду у Нишу.
Следи испитивање малолетне жртве или увид у исказ дат тужилаштву
- Сведочење малолетне оштећене суд је прихватио да буде изведено као доказ на главном претресу још на припремном рочишту, а да ли ће се оштећена непосредно испитивати или ће се вршити увид у њен ранији исказ дат у тужилаштву одлука је суда која зависи од тога да ли су за то испуњене одговарајући законом прописани услови и процене суда о неопходности њеног непосредног испитивања. Своју одлуку о томе суд у сваком случају неће унапред саопштавати јавности, имајући у виду да се цео поступак спороводи без јавности управо ради заштите инетреса малолетне оштећене - појашњавају у Вишем суду у Нишу.
"Она је посебно осетљив сведок"
Уколико би се пак девојчица испитивала као сведок на главном претресу, она би имала статус „посебно осетљивог сведока“, објашњавају у Вишем суду, те у складу са тим она би била испитивана по правилима о испитивању сваког посебно осетљивог сведока, која је закон изричито предвидео. То значи да она у том случају не би сведочила из суднице, већ из посебне просторије у нишкој Палати правде, путем видео линка.
- Малолетном сведоку узраста као што је малолетна оштећена у овом случају - ради се о детету - питања се могу постављати само преко органа старатељства који има обавезу да настоји да се избегну могуће штетне последице кривичног поступка по личност, телесно и душевно стање сведока, а испитивање се може обавити уз помоћ психолога, социјлног радника или другог стручног лица и та лица бораве у просторији заједно са сведоком током испитивања. Суд у таквим случајевима, скоро без изузетка, одлучује да се посебно осетљиви сведок испита употребом техничких средстава за пренос слике и звука између суднице и просторије у којој се сведок налази током давања исказа. Дакле, испитивање се обавља на начин да у просторији у којој се сведок налази нема присуства странака и других учесника у поступку и њима се техничким средствима обезбеђује да из суднице прате испитивање. Виши суд у Нишу има посебну просторију за такозване осетљиве сведоке и техничку опрему која омогућава испитивање на наведени начин - истичу у Вишем суду у Нишу.