"ДЕЧАК ЈЕ МОРАО ДА СТОЈИ ПОД ВРЕЛИМ ТУШЕМ 15 СЕКУНДИ" Нишки доктор о случају који је шокирао Србију, мајка је морала да уради ОВО
Опекотина код тако мале деце може да настане буквално за 10 секунди ако је вода била кипућа, али и врела вода из бојлера може направити тешке опекотине за петнаестак секунди, каже доктор.
Свака опекотина већа од 15 одсто телесне површине захтева обавезно болничко лечење због опасности од шокног стања и смрти детета, а камо ли када је површина три пута већа од оне која је зацртана као ризична и опасна, каже проф.др Предраг Ковачевић, директор Клинике за пластичну и реконструктивну хирургију КЦ у Нишу.
Случај двоипогодишњег дечака Г. С из Ниша који је преминуо 29. јануара након што је, под још неутврђеним околностима, задобио тешке опекотине од вреле течности на више од половине површине коже шокирао је српску јавност. Дечак је након повређивања лечен у кућним условима, тако што су му мајка и бака мазале маст купљену у апотеци, што је очигледно била фатална грешка услед које је преминуо за свега неколико часова.
Јесте ли чули за "зелени рудник" у Србији? Ризница бакра и злата која нас позиционира међу лидере Европе
НАЛОЖЕНО ПСИХИЈАТРИЈСКО ВЕШТАЧЕЊЕ МАЈКЕ ДЕЧАКА ИЗ НИША: Прети јој до 13 година затвора, испливао важан детаљ из њеног живота
ВЕШТАЦИ ЋЕ ОТКРИТИ УЗРОК СМРТИ ДЕЧАКА ИЗ НИША: Мајка се брани ћутањем, њено понашање је свима сумњиво
- Врела вода може да направи опекотине које могу и животно да угрозе дете поготово у том неком млађем узрасту. Кожа детета је јако танка и осетљива па може да дође до тешких компликација. Чак и код опекотина врелом водом ако је површина већа од 15 одсто коже дете мора да се хитно прими у болницу и да се крене са лечењем како би се спречио настанак шокног стања које је животно угрожавајуће - објашњава проф. др Ковачевић.
Он каже да и врела вода из бојлера може да изазове тешке опекотине коже али да је потребна изложеност од 10 до 15 секунди.
- Што је вода топлија, краће је време експозиције потребно да се добије опекотина. Опекотина код тако мале деце може да настане буквално за 10 секунди ако је вода била кипућа, али и врела вода из бојлера може направити тешке опекотине за петнаестак секунди. Да је после тога одмах дете охлађено, не би се развили тако дубоки термални ефекти топлоте на саму кожу. Да је дете одмах доведено у болницу, не могу да тврдим, али је веома вероватно да до таквог смртног исхода не би дошло - додаје проф. др Ковачевић.
Он каже да су такве опекотиве веома болне и да је управо несносан бол један од фактора који доводи дете у стање шока.
- Шокно стање се код деце брзо развија, за два, три сата ако се не дају сви лекови и надокнада течности инфузијом. Апел је да се дете са сваком опекотином доведе код лекара да лекар процени озбиљност дубине оштећења коже. Чим је преко 15 одсто одмах мора у болницу да дође, јер ни лекар не може да зна да ли ће опекотина да крене у зарастање сама без хируршког лечења или ће морати да се оперише заменом коже, објашњава он.
- Опекотине од врелог уља су опасније од вреле воде јер је тачка топљења уја већа од тачке кључања воде, тако да врело уље је фактички се сматра ужареном течношћу јер је температура најмање 150, 160 степени, далеко изнад температуре коју изазива врела вода. Ту је потребно још краће време, можда три или пет секунди. Када је у питању ужарени предмет, у тренутку додира настаје оштећење које је довољно јако да може да изазове опекотину - објашњава професор др Ковачевић.
Истрага случаја преминулог дечака још је у току. Мајка детета је ухапшена и налази се у притвору. На саслушању у тужилаштву одлучила је да се брани ћутањем, што је изазвало сумњу да се дете није повредило случајно, како је првобитно рекла полицајцима.
Механизам настанка опекотина код двоипогодишњег Г. С, који је од ужасних повреда преминуо, званично још није расветљен и очекује се да управо обдукција која је урађена у Заводу за судску медицину пружи одговоре на та питања, као и на дилему чиме је дечак поливен.