Хашки вештаци разговарали са Јаном: Последњи пут се присећа мајке пред непознатим, у посебној просторији?
Убиство певачице више од две године без епилога
Јану, ћерку убијене певачице Јелене Марјановић, вештачили су психолози након чега ће бити одлучено да ли може да сведочи у поступку који се води против њеног оца Зорана.
Према познатим информацијама, са малом Јаном у понедељак су разговарала два најпознатија судска вештака у Србији, а њихово мишљење да ли је девојчица способна да сведочи у дану када је њена мајка брутално убијена пре две године на насипу у Црвенки, биће достављено Вишем тужилаштву наредних дана.
Прочитајте и:
Са малом Јаном је, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Београду, разговарало двоје дугогодишњих судских вештака (један од њих дведочио је у поступку који се водио у Хашком трибуналу) ван њене куће у Борчи, где станује са очевим родитељима и његовим братом.
Како каже извор упознат са поступком убијене певачице Јелене, уколико је мишљење психолога да је мала Јана (7) способна да сведочи у поступку против њеног оца, девојчицу ће највероватније испитивати психолози из Јединице за подршку деци жртвама и сведоцима у кривичном поступку.
Епилог несреће код Ужица: Возач аутомобила подлегао повредама
Према информацијама којима се располаже, ако тужилаштво буде позвало јединицу да учествује у поступку, њихово саслушање мале Јане биће последњи пут да девојчица мора да се пред непознатима присећа дана када је остала без мајке. Како каже извор, уколико Јана буде саслушана на овај начин, њој ће бити много лакше да исприча све што зна, јер ће разговарати са психолозима посебно обученим за такве разговоре.
- На овај начин мала Јана не би била у тужилаштву, суду, полциији већ би била у просторији прилагођеној њој. У поступку узимања исказа учествују стручни радници јединице и орган поступка (суд и тужилаштво), као и други актери у судском поступку - каже извор.
Саслушање девојчице уживо би у другој просторији сви учесници у поступку - тужилац, али и Зоранови браниоци који би преко аудио-видео опреме пратили узимање исказа. Овај разговор био би снимљен и служио би као доказ до краја поступка, тако да већ неколико пута измучена саслушањима и проживљавањем трауме коју је добила пре тачно две године више не мора да непознатим људима прича о дану када је изгубила мајку.
- Сви у случају могу да поставе питања које дете не чује, али чује стручни радник који има бубицу у уху и прилагођава питање детету. Дете је заштићено - објашњава извор.
Суботица завијена у црно: "Алекса је био добро и послушно дете" (ФОТО)
Овакав начин узимања исказа омогућава да се избегне поновна трауматизација. Подршка одраслих веома је значајна када се деца појављују у судском поступку, посебно када сведоче о насиљу у породици.
Виши суд у Београду продужио је у петак притвор Зорану Марјановићу за још месец дана.