СВИРЕПИ ЗЛОЧИН У ПОХОРСКОЈ КОЈИ ЈЕ БЕОГРАД ЗАВИО У ЦРНО: Дете (13) УБИЛИ одмах, а жени пуцали у ЈЕТРУ
Једно од убистава које су извршили повратници са ратишта, дословно је променило историју уличних злочина у Србији
Током деведесетих Београд је био преплављен оружјем, а криминал на улицама је цветао. Једно од убистава које и сад многи изгоарају са језом на кожи био је злочин у Похорској на Новом Београду.
Илија Вујић и Дарко Лончевић, повратници са ратишта, 1. децембра 1993. године убили су 13 година старог Давора Жидића и његову мајку Верицу у њиховом стану у Похорској улици на Новом Београду. Вујић је жени пуцао у јетру јер је како је сам рекао на ратишту научио да жртва тако дуже живи. Он је тада питао Верицу где држи новац али породица није имала уштеђевине.
СВИРЕПО УБИСТВО КОД КАЊИЖЕ: После свађе, муж убио жену металном шипком
НАСТАВЉЕНО СУЂЕЊЕ ЗА УБИСТВО ЈЕЛЕНЕ МАРЈАНОВИЋ: Оптужени Зоран пред судом са читавим тимом адвоката (ФОТО)
ТАЧНО СЕ ЗНА КАКО ЈЕ БРАНИСЛАВ (10) НАСТРАДАО: Породица ће правду тражити на суду, полиција има снимак дечаковог пада у воду (ФОТО)
- Када смо га питали зашто је убио дете, један од убица је рекао: Ко га ј..., он је требало да буде у школи. Мислим да неколико минута ником од нас инспектора није могло да дође до свести шта је он изговорио - испричао је у филму Видимо се у читуљи инспектро полиције Љуба Милановић.
Монструми су касније у једном од београдских кафића испричали у друштви о злочину који су починили и хвалили се тиме. Да ситуација буде још монструознија, нико од гостију није осетио потребу да поове полицију. Убице раније нису имали полицијски досије.
Београдска "Политика" у тексту из 2018. године подсетила је јавност на овај случај и на сам ток суђења у којем су обојица починитеља осуђени на смртну казну за овај злочин који је променио лице Србије.
Најупечатљивији тренутак са суђења био је када је Илија Вујић стајао мирно у судници, гледајући испред себе и не марећи за то што му је судија изрекао смртну казну.
Пет година касније, Илија Вујић написао је молбу министру правде за помиловање. Смртна казна из закона је коначно избрисана тек 2002. године, тако је у то време још важила.
2002. године помиловао га је председник Србије и преиначио му казну у 40 година робије.
Култни филм о београдском подземљу деведесетих година у свом уводном делу искористио је ову причу као полазну основу, али не и као узрок, да опише спиралу смрти која је касније завладала Србијом.