Он је био кључни сведок-сарадник у случају отмице и убиства Ивана Стамболића, издао Легију у најгорем могућем тренутку (ФОТО)
Ненад Шаре, познатији као Шкене, име је које је дуго било обавијено велом тајне.
Некадашњи припадник Јединице за специјалне операције (ЈСО) постао је кључни сведок сарадник у процесу за отмицу и убиство Ивана Стамболића, расветљавајући један од најмрачнијих злочина у новијој српској историји.
Иако се о Шаретовом животу и улози у ЈСО релативно мало зна, познато је да је радио као шеф обезбеђења Милорада Улемека Легије, команданта ове злогласне јединице. Његово сведочење било је од пресудног значаја за расветљавање околности убиства Ивана Стамболића, бившег председника Председништва СР Србије.
Отмица и убиство Ивана Стамболића
Иван Стамболић отет је 25. августа 2000. године на Кошутњаку у Београду од стране петорице припадника ЈСО. Одведен је на Змајевац у Фрушкој гори и убијен са два метка у потиљак. Његово тело бачено је у јаму са живим кречом.
Управо је Ненад Шаре Шкене довео полицију до места Стамболићевог убиства, откривајући детаље злочина и улоге припадника ЈСО. Његово сведочење било је кључни доказ у процесу који је уследио.
Суђење за убиство Ивана Стамболића обједињено је са суђењем за атентат на Вука Драшковића у Будви 2000. године. Године 2005. донета је првостепена пресуда, којом су починиоци осуђени на максималне казне затвора од 40 година.
Открио место убиства Ивана Стамболића
Шкене је на Фрушкој гори у акцији "Сабља" 29. марта 2003. године показао полицији где је закопано тело убијеног Ивана Стамболића.
Након Фрушке горе, Шкене је још само једном сведочио у процесу за убиство Стамболића, и то иза затворених врата.
Променио идентитет и одселио се у Америку
Данас, Шкене живи под другим идентитетом у Америци, у једној држави која има споразум са Србијом. Његова нова личност и локација строго се чувају у тајности, остављајући бројна питања без одговора.
Сведочење Ненада Шареа Шкенета остаје упамћено као прекретница у расветљавању политичких убистава у Србији, откривајући мрачну позадину злоупотребе моћи и насиља у периоду који је претходио демократским променама.
Извор: Србија Данас/Блиц