КАКО ЈЕ САВЛАДАН НАПАДАЧ НА КОЊАРНИКУ? Стручњак до детаља објаснио како је текла драма
Важност и детаљи система "топло-хладно"
Стручњак за безбедност Ратомир Антоновић испричао је како је текла драма на Коњарнику, која се одвијала пре два дана када је наоружани мушкарац претио и пуцао на полицију.
НОВИ ДЕТАЉИ ОБДУКЦИЈЕ! Горан убицу гледао у очи док је пуцао, отмичари хтели да ВАТРА ПРОГУТА СВЕ
ШТА ПОВЕЗУЈЕ ПРЕМИНУЛОГ МИНИСТРА, УБИЈЕНУ ПЕВАЧИЦУ И ЋЕРКУ РАТКА МЛАДИЋА: Откривао је истине о смрти, а једна ствар остала мистерија
БАЧЕНА БОМБА У ДВОРИШТЕ МЛЕКАРА ИЗ АПАТИНА: Тона млека се разлила, сведоци видели починиоца, полиција на терену
- Прво морамо да знамо да је лице у случају са Коњарника психички оболело. Ради се о лабилној личности које има картон у клиници за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић" - истакао је Антоновић у Пулсу Србије.
СИСТЕМ ТОПЛО - ХЛАДНО
Како је Антоновић објаснио, у оваквим случајевима потребна је потпуна концентрација људи који раде на његовом решавању.
- Обично се ради по систему топло-хладно. Особи се "припрети", али мора да се води рачуна да не буде опасности по грађане. Место на коме се одвијао инцидент је јако прометно, био је у питању случај са великим степеном ризика - објаснио је стручњак за безбедност и додао да се полиција мора похвалити, јер је акција брзо окончана и успостављен саобраћај.
Акција се одвијала опрезно.
- Полако су почели да му прилазе, али се видело како господин почиње да спушта пиштољ ка земљи. Игром случаја и сплетом околности, случај је окончан - испричао је Антоновић.
ШТА ПОЛИЦАЈАЦ МОРА ДА ЗНА?
Оно што полицајци треба да знају, како је Антоновић објаснио јесте да буду довољно флексибилни и да брзо размишљају.
- Циљ је да се жртве сведу на минимун, најбоље да их нема. Што се тиче тима за преговоре, обавезно је присуство психолога, а полицајац мора да буде довољно флексибилан и емпатичан да би на прави начин пришао особи и спречио је у науму - навео је Антоновић.
НАЈВАЖНИЈЕ ЈЕ САЗНАЊЕ МОТИВА
На овакве задатке, Антоновић наводи, шаљу се искусни полицајци. На срећу, како је рекао, у Србији се овакви случајеви обично заврше позитивно. Ипак, оно што је најважније у свему, јесте сазнање мотива.
- Прво се полази од тога који је мотив лица, због чега је изашао на улицу. Након тога, лице поставља захтеве. Они обично буду нереални - објаснио је ток преговора Антоновић.
Такође, важна ставка је комуникација. Преговарач остварује контакт са особом, а преговарање некада траје сатима, па чак и данима.
- Сам чин комуникације је са лабилном особом тежа, јер се не може предвидети. Реакције лабилних особа су доста имплусивније, брзо мењају расположења. Пажња и концентрација мора бити максимална, једна погрешна реч може да преокрене ток преговора. Временско трајање преговора је од неколико сати до неколико дана. То су напорни процеси. Преговарач се не мења, управо због осећаја сигурности. Некада особа стекне утицај да може да се повери тој особи - навео је Антоновић и додао да је кључан тренутак "омекшавање лица".
- У оном тренутку када га омекшате, и када крене полако да спушта оружје, мора се хитро реаговати - рекао је стручњак за безбедност.
АУТОДЕСТРУКЦИЈА И НАЧИН ПОСТУПАЊА ТИМА ПРЕГОВАРАЧА
Шаблон речи које се говоре не постоје, каже Антоновић. Свака особа је индивидуа.
- Преговарач има другачију позицију за аутодеструктивне особе. Морате лицу да дате мотив да живи, да се распитате да ли има породицу, децу. Морате да знате и окидач за аутодеструкцију. Првенствено је циљ прићи особи на безбедан начин, а онда када остварите комуникацију, развијате причу. Сваки човек је индивидуа, не постоји шаблон. Нема правила, зависи од тренутка. Задатак је да се преговарачи приближе особи, и да се дистанца особе и преговарача смањује како се ток разговора одвија - рекао је он.
НЕПРИЈАВЉЕНО ОРУЖЈЕ
Огроман проблем друштва, како је Антоновић навео је непријављено оружје.
- То је велики проблем наслеђен из периода деведесетих година. Нелегални извори са ратишта. Такође, трговина и несавесно држање оружја. Многа деца су извршила убиства и самоубиства. Треба радити на улажењу у траг тог оружја и његовом уништавању - рекао је Антоновић.
КО МОЖЕ ДА ДРЖИ ОРУЖЈЕ У КУЋИ?
За добијање дозволе процес је дуг.
- Први услов је да постоји оправдан разлог да се држи оружје. Шта ће вам оружје? Ако се оправда разлог, раде се тестови, и обука. Обука се састоји између осталог и за држање оружја, које мора стајати на месту расклопљено - објаснио је Антоновић.
Закони у Србији и свету се разликују по питању оружја.
- Закони у Америци су либерални, код нас се води рачуна шта је важније добро. Да ли је важнији живот или аутомобил који нпр. неко брани? Поставља се питање да ли је аутомобил исте вредности као и живот? - навео је Антоновић.
ЈАВНА РАСПРАВА И ОБИЧАЈИ
- Закон о оружју је у процедури, није дошло до усвајања. Предлози су врло добри и ради се на смањењу оружања у грађанству. Ако погледате историју, имали смо много непријатеља, па и свадбе, то је неки део традиције која је ризична. Тешко је објаснити, јер је то онда отпор традицији. Пуцање по свадбама није похвално, мада за некога представља чојство и јунаштво - нагласио је Антоновић.