КАКО МИ ЈЕ СУЂЕНО, ТАКО САМ И ОСУЂЕН: Исповест Дарка Шарића након изрицања пресуде
Дарко Шарић осуђен је јуче пред Специјалним судом у Београду на 15 година затвора због тога што је организовао криминалну групу која је током 2008. и 2009. покушала да прошверцује 5,7 тона кокаина из Јужне Америке у западну Европу. Његова група осуђена је на 300 година затвора.
Шарићу, који је сат и по времена пред изрицање пресуде обавестио Судско веће да не жели да присуствује пресуди, јуче је продужен и притвор.
СТРАДАО РАДНИК У БОРУ! Затрпала га земља док је сакупљао секундарне сировине!
Како се сазнаје, он је у ћелији Специјалног суда мирно дочекао пресуду.
- Како је судија водио поступак, тако га је неправедно и окончао! Не мислим само на себе него и на остале који су осуђени - рекао је Дарко Шарић после изрицања пресуде.
КАМИОН ПРЕГАЗИО СТАРЦА (91) У ВРАЊСКОЈ БАЊИ: Траје борба за његов живот!
Претходно је судија Синиша Петровић рекао да је веће своју одлуку донело једногласно.
- Судско веће је једногласно донело пресуду и у име народа је објављује - почео је своје излагање судија Петровић и кривим прогласио 25 оптужених, а двоје ослободио оптужби.
Осим Пљевљака, веће је као организаторе криминалне групе на 15 година осудило и Горана Соковића, који је у бекству, на годину дана мање Жељка Вујановића. Читајући пресуду, судија је рекао да су они као организатори давали налоге осталим члановима групе и финансирали куповину дроге. Напоменуо је да је Дарко Шарић налоге давао из Србије. Иначе, због сумње да је учествовао у шверцу кокаина, и то тако што је организовао транспорт дроге својим прекоокеанским бродовима, на 11 година затвора осуђен је Родољуб Радуловић, познатији као Миша Банана, који је у бекству.
- Веће сматра да је криминална група организована 2008. и да су је организовали Шарић, Соковић, Вујановић и покојни Дудић. Ово произлази из исказа сведока-сарадника, телефонске комуникације и других доказа - рекао је судија, наводећи да у прилог пресуди иду документа прибављена из других држава, прислушкивани шифровани телефонски разговори, као и други материјални докази.
ПОЖАР У ЛЕСКОВЦУ: Ватрогасци гасили ватру у кући, па наишли на ЈЕЗИВ ПРИЗОР!
- Током поступка изведен је велики број доказа, коришћена су сва могућа техничка средства која се могу користити на суђењима. Списи предмета имају неколико десетина хиљада страна и због тога је поступак трајао толико дуго. Ову пресуду веће је донело на основу свих изведених доказа. Приликом одлучивања веће је имало бројне дилеме - открио је судија.
Он је навео и да није прихваћен захтев тужилаштва да се од окривљених одузме износ од 47 милиона евра.
- Тврдња тужилаштва да се имовинска корист мора задржати исправна је, али износ који је определило је пуко нагађање, за које тужилац није понудио ниједан доказ, нарочито с обзиром на то да већи део дроге за коју су оптужени није ни стигао до одредишта, већ је заплењен, па предлог тужилаштва да је од продаје дроге стечена имовинска корист није могао бити прихваћен - рекао је судија, образлажући да већу није јасно како је тужилаштво ''уопште дошло до тог износа''.
- Изрека пресуде је у ствари преписана оптужница. Цитати судије су завршне речи тужиоца. Првостепени суд је био дужан да расправи сва спорна питања на која је указао другостепени суд и изведе све спорне процесне радње, а ниједну није извео. Једноставно је преписао пресуду коју је и први пут донео. Стиче се утисак да суд другостепену одлуку није ни прочитао. Једино што је испоштовао као налог јесте то што је применио стари закон и извео све процесне радње - рекао је Баћовић после пресуде.
О жалбама на пресуду одлучиваће Апелациони суд, који, по закону, не може поново да укине пресуду и врати је на ново суђење, већ може да је потврди, преиначи или сам отвори главни претрес.