КОРОНА ИМА ЈЕДАН ЈЕЗИВИ СКРИВЕНИ ЕФЕКАТ: Трговина људима у Србији достигла стравичне размере!
Упозорава се да процес врбовања жртве од стране криминалних група и појединаца одвија у више фаза
Ковид-19 је донео нове трендове у трговини људима јер је ограничена могућности кретања, а превентивне мере које су на снази, ванредна ситуација и слабљење економских прилика, довели су до појачаног интезитета врбовања потенцијалне жртве, наводи организација "ИБША-Бироа за борбу против трговине људима", поводом Европског дана борбе против трговине људима.
УЖАС У ИНЂИЈИ: Младић ухапшен због сумње да је обљубио дете
МИГРАНТ ИЗБО МЛАДИЋА НА ЗЕЛЕНОМ ВЕНЦУ: У тешком стању превезен у болницу
ПРЕВИШЕ ГЛЕДАЛИ ПОРОДИЧНО БЛАГО! Специјалци ухапсили осмочлану гупу дилера: Дрогу закопавали у ћупове у земљи (ФОТО)
- Пре свега, услед специфичности ситуација које су присутне на глобалном нивоу, тржиште постаје захтевније. Број деце која присилно раде на улицама константно расте, присутни су случајеви и принудних бракова, као и повећана радна експлоатација - оцењује се у саопштењу поводом 18. октобра.
Као поражавајући наводе се подаци да је у 2019. години у Републици Србији идентификовано 39 жртава трговине људима од којих је 25 малолетно, док је у предходним месецима 2020. године идентификовано 42 жртве трговине људима, од којих је 16 малолетно.
Трговина људима као модерни облик ропства је једно од најтежих кривичних дела против човечности и представља драстично кршење основних људских права - право на живот, на слободу избора, на слободу кретања као и кршење основних принципа међународних позитивних правних прописа у области људских права и слобода.
Како је оцењено, велики број земаља у свету захваћен овом негативном друштвеном појавом у којој су жртве у већини случајева жене, девојке и све већи број малолетних лица, којима се првенствено тргује у сврху сексуалне експлоатације.
- У протеклом периоду, имали смо случајеве, где су родитељи подводили своју малолетну децу зарад наплате дугова, за куповину наркотика, алкохола, огрева и слично - наводи се у саопштењу.
Упозорава се да процес врбовања жртве од стране криминалних група и појединаца одвија у више фаза: од уласка у емотивне процесе са потенцијалном жртвом па све до уцена, отмица, присилних радњи и претњи.
- Друштвене мреже, бројне апликације забавног карактера, форуми, чет форме и бројни виртуелни садржаји са отвореним могућностима за дописивање и размену информација, представљају најзаступљенији вид врбовања потенцијалних жртава, где су на првом удару наша деца - сматрају у овој организацији.
Обележавањем 18. октобра Европског дана борбе против трговине људима, скреће се пажња на озбиљност овог друштвеног проблема и указује на значај и неопходност превентивног поступања, подизању свести целокупног друштва кроз функционалан систем међусобне сарадње и координације активности и висок ниво међусобног поверења органа власти и невладиних институција у борби против ове негативне друштвене појаве.