ПОСЕБНО УЗНЕМИРУЈУЋИ ДЕТАЉИ Већина њих зна своје жртве, ово је главни знак за узбуну - кључне карактеристике масовних убица
Србију су протеклих дана задесиле две стравичне масовне пуцњаве.
Национални институт за правду из САД објавио је податке сакупљене из 172 масовне пуцњаве у тој земљи од 1966. до 2019., а многи од тих резултата су узнемирујуће слични са случајевима који су се недавно догодили у Србији - у масакрима код Младеновца и у школи "Владислав Рибникар" на Врачару, у којима је убијено 17 особа, док је 20 повређено.
Земља која има болно искуство са масовним пуцњавама и у којој се догодило највише злочина овакве врсте су свакако Сједињене Америчке Државе. Национални институт за правду објавио је податке добијене на основу анализе 172 случаја масовних пуцњава у тој земљи у периоду од 1966. године до 2019. године – подаци су узнемирујући, поготово ако се има у виду да је тренд да број жртава расте, а неких сличности има и са стравичним догађајима који су погодили Србију последњих година.
НАЈБОЉИ ДРУГ МУ УГАСИО СНОВЕ: Једини дечак ког је Коста убио у масакру освајао медаље и низао успехе
ЈЕЗИВО: Ово је одвратан разлог зашто су се деца нашла на Костиној ЛИСТИ ЗА ОДСТРЕЛ?!
"ЕВО ВАМ КЉУЧ, РАДИТЕ С АУТОМ ШТА ХОЋЕТЕ" Мајка девојчице из "Рибникара" блокирала Његошеву само да се докопа свог детета!
Чак 80 одсто починилаца ових кривичних дела имало је неку кризу током одрастања, а њих 31 одсто имало је озбиљну трауму током детињства. Иако није доказано да особе које почине овакве злочине имају психичке проблеме, скоро сви су у данима и недељама пре пуцњаве били у кризним стањима.
Оно што може да користи у спречавању таквих догађаја је податак до којег је студија дошла, а то је да је скоро половина (58%) таквих особа пре смртоносног напада открила своје планове, углавном члановима породице, пријатељима или колегама са посла. Оно што је посебно узнемирујуће је што је око 70 одсто нападача знало неку од жртава и већина њих су били "инсајдери" – бивши или садашњи радници фирми у којима су извршили злочин, бивши или садашњи ученици школа у којима су пуцали.
Истраживање је показало и да знак за узбуну може да буде проучавање ранијих случајева масовних убистава, што је радио сваки пети нападач, а многи од њих су били радикализовани преко интернета.
Најмлађи нападач имао је 11 година, а најстарији 70, али већина злочинаца, више од половине (54%) је било у двадесетим и тридесетим годинама. Скоро две трећине починилаца (64% ) имало је полицијски досије, а историју насиља више од 62 процента.
Највише напада у Америци догодило се на радним местима, око 30 одсто, али је тај тренд последњих година у опадању, затим у радњама 16,9, у угоститељским објектима 13,4, а у основним и средњим школама 7,6 одсто случајева. У свим масовним пуцњавама које су се од 2002. године догодиле у Србији, убице су знале своје жртве, а често су свој убилачки низ почињали од чланова породице и рођака. Масовни злочини најчешће су се догађали на отвореном, у насељима.
Два масакра за непуних 48 сати
Подсетимо, Србију су протеклих дана задесиле две стравичне масовне пуцњаве. Једна се догодила у школи "Владислав Рибникар", када је Коста К. хицима из очевог пиштоља усмртио девет особа – осам ученика и портира школе.
Наредног дана, Србију је задесила још једна масовна пуцњава.
Овог пута на отвореном и то два села у околини Младеновца – Мало Орашје и Дубона. Кобне вечери, нападач Урош Блажић је хицима из аутоматске пушке убио осам особа, док је 14 ранио.
Потера за њим трајала је до раних јутарњих сати, а све расположиве службе полиције биле су на терену.
Њему су лисице на руке стављене у селу код Крагујевца, а крио се у кући својих рођака.