ПРЕОКРЕТ У СЛУЧАЈУ ДАРКА ШАРИЋА! Таман кад се мислило да је готово - укинута правоснажна пресуда, познат и разлог!
Другу пресуду судско веће донело је 2018. Тада је Шарић осуђен на 15 година затвора
Пресуда Дарку Шарићу којом је правоснажно осуђен на 15 година затвора због организовања криминалне групе која је шверцовала кокаин из Јужне Америке враћена је данас Апелационом суду на поновно разматрање јер је Врховни касациони суд утврдио да је "непристрасност двоје судија доведена у питање", пише у одлуци суда.
ФИЛМСКА ПРЕВАРА ПОЛИЦИЈЕ: Овако су "пали" осумњичени за покушај убиства српског бизнисмена у Украјини (ВИДЕО)
ДОБИО 5.000 ЕВРА ДА УКЛОНИ ДОКАЗЕ ИЗ КУЋЕ СТРАВЕ? Ово је ЦЕНОВНИК којим су кавчани плаћали ухапшеног инспектора - давали му и КОКАИН
УХАПШЕНИ ИНСПЕКТОР КРИО ВЕЉИН КРВАВИ БУНКЕР У РИТОПЕКУ? Два и по месеца је ЋУТАО - испливали НОВИ ДЕТАЉИ из истраге
Таман када се помислило да је правоснажном пресудом из новембра 2020. године завршен поступак који је се против Шарића води од 2012. године због шверца 5,7 тона кокаина из Јужне Америке у Западну Европу током 2008. и 2009. године, дошло је до преокрета.
Браниоци Шарића уложили су жалбу Врховном касационом суду који је утврдио да је она основана, те је укинуо правоснажну пресуду, али не и првостепену којом је Шарић осуђен на 15 година затвора.
У пракси то значи да је одлука Специјалног суда за организовани криминал и даље на снази, али више није правоснажна, јер је враћена Апелационом суду да је поново разматра, али са новим судским већем.
Ново веће, које ће суд формирати, имаће две опције: да као и претходне колеге потврди првостепену пресуду, или да је укине и Специјалном суду наложи да крене са потпуно новим суђењем против Дарка Шарића и особа оптужених да су његови сарадници.
Како се сазнаје, у жалби коју су браниоци Шарића поднели Врховном касационом суду тврди се да је Апелациони суд у Београду направио битне повреде кривичног поступка јер су у доношењу другостепене пресуде учествовале судије Милимир Лукић, као председник већа, и Бојана Пауновић, као члан већа, који раније одлучивали и о жалбама браниоца Шарића на решења о продужењу притвора.
Приликом доношења одлуке о укидању пресуде, Врховни касациони суд узео је у обзир одлуке Апелације о продужавању притвора Шарићу из 2017. и 2018. године.
Како је Врховни касациони суд утврдио, судије Милимир Лукић и Бојана Пауновић су, образлажући постојање оправдане сумње у решењима о продужењу притвора Шарићу, изразили висок степен јасноће у погледу његове кривице.
- Одлучивање о притвору, као најстрожијој мери обезбеђења присуства окривљеног за несметано вођење кривичног поступка, према одредбама члана 210. до 216. ЗКП подразумева оцену испуњености законом прописаних разлога за одређивање, продужење или укидање те мере, у оквиру којих разлога спада и оцена постојања основа сумње да је окривљени извршио кривично дело. (...) У случају да је судија у кривичном поступку доносио одлуке и пре учешћа у доношењу пресуде у истом предмету, укључујући и одлуке везане за притвор, постоји оправдана бојазан да тај судија није непристрасан, а степен његове непристрасности се цени у складу са обимом и природом раније донетих одлука - наводи Врховни касациони суд.
Врховни касациони суд се у образложењу овакве своје одлуке позвао на Европске конвенције за заштиту људских права, Устав Србије, али и Закон о кривичном поступку.
Иначе, ова пресуда је друга по реду која је донета против Шарића и његове групе. Наиме, Шарић и његови сарадници први пут су осуђени 2015. године и Шарић је тада добио максималних 20 година затвора за шверц дроге. Ипак, наредне године Апелациони суд укинуо је пресуду и наложио да се групи поново суди.
Другу пресуду судско веће донело је 2018. Тада је Шарић осуђен на 15 година затвора.