ЖЕЉА ДА ПРЕХРАНЕ ПОРОДИЦУ КОШТАЛА ИХ ЖИВОТА! Лидија испричала потресну причу: Овако су убили мог мужа
Из новца или из обести, животи таксиста доведени су у питање, али решења се назиру.
Смањена казна са 40 на 15 година осуђеној за убиство таксите Незира Шишића 2005. године. Она је свирепо убила таксисту, а потом га опљачкала. Човек митраљезом убио таксисту и свештено лице 2015. године, а потом је осуђен на 35 година затвора. Младић претукао таксисту 2021. године због чега је задржан у полицији 48 сати. Ови таксисти имали су жељу да прехране своју породицу, а нису били свесни да ће их вожња коштати живота.
Тог кобног 12. марта 2015. године око 18 часова Ћире Тренески изашао је да вози такси и није ни слутио да ће му то бити последња вожња.
ВЕЛИКИ ПОЖАР У ЧАЧКУ! Гори зграда некадашњег гиганта хемијске индустрије - дим прекрио град (ФОТО)
ОПРОШТАЈНО ПИСМО ЈАСМИНЕ ИЗ ЛАЗАРЕВЦА ЛЕДИ КРВ У ЖИЛАМА: Убила мужа, па прелезала себи врат - огласиле се комшије
"ПРЕ УБИСТВА МУЖА, МАСОВНО КУПОВАЛА ХЕМИЈУ" Комшије откриле ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ убиства у Лазаревцу - пресудила мужу због преваре
- Ми живимо у Крњачи. Изашао је до такси станице Котеж. Узео је странку "на кваку" што би ми рекли. Кренули су према Падинској Скели, скренули су према Јабучком Риту и ту је страдао. Убио га је - рекла је за Курир телевизију Лидија Тренески супруга убијеног таксисте.
Након што је сео у такси возило Тренеског, М.М је извадио калашњиков са преклапајућим кундаком, који је иначе украден са ратишта у Босни, а потом је убио таксисту и свештеника адвентистичке цркве.
- Ауто је пронађен на Глогољском риту поред канала, мој Ћира је био поред аута. Значи није био убијен у колима него поред - каже Лидија.
Након увиђаја, полиција је у року од три дана пронашла М.М. који је одговоран за ова два убиства, а онда је започело суђење.
- Трајало је три године. У току суђења њему су тражили олакшавајуће околности. Ја сам захтевала максималну казну, код нас је максимална казна 40 година. Није добио тог дана кад је убио мог супруга, он је убио још једног човека, тако да је он за два убиства добио 35 година и то смо једва изгурали - испричала је супруга убијеног таксисте.
Када се деси једно овакво убиство, медији извештавањем могу допринети да се случај што пре расветли.
- На тај начин и додатно тера полицију, која иначе знам из искуства када год прими такав позив за такву интервенцију или догађај да је нападнут на пример таксиста да то додатно њих стимулише у раду. Доказ томе јесте, да ни један случај у којем је нападнут таксиста није остао нерасветљен у претходном периоду - изјавио је за Курир телевизију стручњак за безбедност и бивши високи функционер МУП-а Дејан Раденковић.
2014. године догодило се једанаест напада на таксисте. Без обзира на пажњу јавности и реакцију полиције, убиства, насиље и претње над таксистима и даље се нижу.
- Јавност углавном има критички осврт на ову нашу делатност, али мало ко се осврне кад ми останемо сами са неким насилником и убицом. Сетимо се само случајева колеге Незера Шишића 2005. године и свирепог убиства на Петловом брду, преко убиства колеге Десимира Станковића 2010. године до убиства колеге Ћирета Тренерског 2015. године - рекао је Бошко Вукојевић, председник Такси коморе.
Посебна заштита таксиста пред законом не постоји, а они су окарактерисани као и обични грађани. Иницијатива да се возачи таксија уврсте у статус службеног лица је постојала, али није усвојена.
- Без обзира што таксисти обављају одређену делатност која се може подвести под неку врсту рада, који изискује одређене врсте опасности, односно одређене ризике по саму безбедност пружаоца тих услуга, ипак не можемо некритички у свој правни систем уводити својство и статус правног лица за свакога ко то затражи - каже адвокат Иван Симић.
Јасно је да статус службеног лица није доступан за све, али његова модификација унапредила би заштиту таксиста пред Законом. Осуде за убиства, насиље и претње над таксистима готово да су минималне, што доводи до тога да се овакви преступи понављају. Поред губитка безбедности и живота у жељи да издржавају своју породицу, жртве и њихови најближи немају подршку, оних, који би требало да им стану у заштиту.
Из новца или из обести, животи таксиста доведени су у питање, али решења се назиру.
- Друга ствар коју смо учинили, Такси комора је направила један јединствени паник тастер, који ће ускоро ући у употребу, који ће повезати чланове свих такси удуржења, који буду желели наравно да прихвате то. И који ће на неки начин смањити могућност, ондосно који ће убрзати помоћ колеги - најавио је Бошко.
И док судови доносе пресуде, полиција хапси, а надлежни остају неми пред проблемом, нико сем таксиста не зна како је када вам у ауто седне странац и када вам живот виси о концу.