ПРИЗНАО ЈЕ ГНУСНЕ ЗЛОЧИНЕ! Земунски егзекутор Сретко Калинић (47) сам је у ћелији, а његова дневна рутина улива језу
Калинић време проводи сам у ћелихи, бави се спортом, доста тренира и чита...
Егзекутор земунског криминалног клана, човек који је сејао смрт по београдском асфалту, један је од најчуванијих затвореника у Србији. Сретко Калинић (47), звани Звер и Бели, који је осуђен на 30 година због убиства српског премијера Зорана Ђинђића (48) и 40 година због злочина земунског клана, служи казну у пожаревачкој ''Забели'', а због безбедности је смештен сам у ћелију.
САОБРАЋАЈКА У ДОБАНОВЦИМА: Након стравичног судару мотора и аутомобила једна особа хоспитализована!
ТРАГИЧАН КРАЈ ПОТРАГЕ ЗА БОРКОМ (43): Тражили га ТРИ дана и пронашли МРТВОГ у хотелској соби код Чачка
СУЂЕЊЕ ЗА УБИСТВО ПЕВАЧИЦЕ - ОГЛАСИО СЕ МАРЈАНОВИЋЕВ ОТАЦ: Изнео чему се надају и како се осећа Зоран
Калинић је један од најчуванијих затвореника у Седмом павиљону ''Забеле'', у који је пребачен пре скоро пет година, а у шетње иде искључиво сам.
- Бави се спортом, доста тренира и чита. Он је био један од најбољих атлетичара у Хрватској пре рата. У затворском дворишту, које је величине кошаркашког игралишта, пуно трчи, а тренира и у соби. Није се много физички променио. Није много мишићав, више је жилав. Воли да чита. Сада сам му однео три књиге које је тражио. У посету му долази породица, а он се психички добро држи - рекао је добро упућен извор из затвора.
Како сазнајемо, пре пандамије коронавируса, Калинић је имао право да иде у шетњу када и припадници „црвених беретки“ Ненад Бујошевић Рамбо и Бранко Берчек, али је то укинуто после ванредног стања.
Калинићева одбрана поднела је Европском суду за људска права представку којом тражи да се утврде повреде његових права током поступка за убиство премијера Зорана Ђинђића. Калинићев бранилац Славко Петрић прецизирао је да је представком тражио утврђивање повреде права на правично суђење и повреде права на одбрану, а то би, како је истакао, ако би било усвојено, у Србији био основ за подношење ванредног правног лека - захтева за заштиту законитости.
Лично убио осам људи?!
Апелациони суд у Београду потврдио му је казну од 40 година робије због низа убистава, отмица и других кривичних дела, које је починио као припадник земунског клана. Суд је утврдио да је био директни извршилац ликвидација Тодора Гардашевића, Средоја и Зорана Шљукића, Зорана Ускоковића Сколета, Милоша Стевановића, Јована Гузијана Цунера, Радета Цветића и Ивице Николића.
Он је указао на то да је поменута представка поднета пре 2015. године, а да је у међувремену обавештен да је случај преузело Велико веће Европског суда за људска права, које у првом степену расправља само о веома важним питањима и тумачењима Европске конвенције о људским правима.
- Представка је поднета јер је смо доказали да он критичног дана није био испред зграде Владе Србије (где је премијер убијен), већ на другом месту. То је, поред осталог, потврдио током суђења возач трамваја на линији број 9, који чак тог дана није возио своју линију, него по замени. Калинић никада није рекао ко је пуцао у премијера, јер није био присутан - нагласио је бранилац.
Гађао Јоцу Амстердама плочицом у ЦЗ-у
Калинић је више пута до сада и у притвору доказао да је спреман на све. Покушао је да побегне из притвора у Централном затвору, а Сретена Јоцића, познатијег као Јоца Амстердам, гађао је плочицом коју је одвалио из свог купатила у ћелији док су овог спроводили стражари. У његовој ћелији су пре неколико година пронађени жилет и конопац који је исплео од исцепане мајице, рекао је наш извор.
Калинић се, у тренутку атентата на премијера Ђинђића, према оптужници налазио у „пасату“, испред зграде Завода за фотограметрију, из које је припадник ЈСО Звездан Јовановић Звеки пуцао на Ђинђића. Требало је да он, како се наводи, пружа ватрену подршку ако дође до оружаног окршаја.
Калинића је, после седам година бекства, ранио Милош Симовић 8. јуна 2010. у Загребу. Код њега су нађена два лажна хрватска пасоша, а интересантно је да се човеку који га је нашао после пуцњаве представио правим именом! Превезен је у загребачку болницу са два метка у грудима, али није одмах ухапшен јер у Хрватској није био на потерници. Србији је изручен 25. августа 2010. као први хрватски држављанин који је предат по Споразуму о међусобном изручењу осумњичених држављана између Србије и Хрватске.