18 ГОДИНА ЛАЖИ О ДЕШАВАЊИМА У РАЧКУ: Како су Албанци и ВОКЕР манипулисали ЗАПАДНИМ МЕДИЈИМА!
догађаји у селу Рачак из средине јануара 1999. године су већ годинама мета лажи и манипулације албанских и западних медија
Документарни филм "Рачак - Истине и лажи" документована прича, коју причају учесници самог догађаја шта се све дешавало у селу Рачак, на Косову и Метохији јануара 1999. године говори о манипулацији телима страдалих Албанаца.
Догађаји у селу Рачак из средине јануара 1999. године су већ годинама мета лажи и манипулације албанских и западних медија, јер је "Случај Рачак" послужио албанском лобију да представи да су у том селу 15.1.1999. године убијени албански цивили, што је НАТО пакту касније омогућило да оправда своју агресију на СР Југославију 24. марта 1999. године.
ШТА је пре 18 година тражио ВОКЕР на КОСОВУ?
ХОЋЕ ЛИ ОЕБС ОСТАТИ НЕМ?! Србија шаље ПИСМО поводом Вокерове изјаве о ВЕЛИКОЈ АЛБАНИЈИ!
Кординатор акције у месту Рачак Горан Радосављевић у филму говори о томе да је село Рачак било легитиман циљ, у коме није било цивила, и да је остао само штаб. О акцији коју су извели припадници посебних јединица полиције 15. јануара 1999. године била је обавештена и Европска посматрачка мисија на чијем челу је био Вилијам Вокер.
Дан касније покушано је да се уђе у село како би се обвио увиђај. Даница Маринковић, истражни судија, говорила је о томе како су кренули да се пењу уз једно брдо на њих је отворена рафална паљба, као и да се иста ситуација догодила и дан касније. Према њеним речима у село су успели да уђу тек трећег дана и тада су у џамији пронашли 40 тела која су успели да однесу на обдукцију. Истог дана још једном на њих је извршена рафална паљба.
Тела су одвезена на институт, а српском тиму форензичара се неколико дана касније прикључио и фински тим. На основу обдукције у општем закључку тврди форензичар стоји да су тела страдала од ватреног оружја, да на телима није било никаквог другог дејства од стране људи. То су заједнички закључили и српкси и фински форензичари, за потребе филма објансио је форензичар Славиша Добричин.
Како су медији преносили акцију Рачак
Прича Ренеа Жирара, новинара "Фигароа" који је дан након акције успео да уђе у село можда најбоље описује како су се новинари западних медија односили према овој акцији. Он напомиње да је одмах да су одмах наишао на припоаднике ОВК којих је било јако много. Одмах им је предложено да виде жртве "српског злочина". Он у фипму не крије да је био шокиран.
- Само сам приметио да сви седоци говоре исто. Али знате шта био сам потресен. Видео сам Вокера, давао је интервјуе многим телевизијама. Деловао је прилично дирнуто. Рекао је да је то скандал итд...Такође сам видео Вокера, како разговара насамо, прилично дуго, око 20 минута са командатима ОВК-а...Прво смо видели неколико тела, једно или два. били су то стари људи, и обучени као сељаци, а онда смо на успону брда видели низ тела у јарку. Било је јако потресно, а они су нам рекли: "погледајте ово је као у Босни, они масакрирају људе" - прича Жерар.
Након тога он се вратио у Приштину и написао два текста на основу информација које је прикупио од Албанаца, уводник за своје новине и текст у коме је целу акцију назвао "масакром". Међутим, трећег дана од акције новинар Жирар среће своје колеге из АП телевизије. У разговору са њима сазнаје да их је спска полиција позвала да снимају акцију и да су цео дан тог 15. јануара били у селу. Након што их је птао "Да ли сте видлеи мртве људе? Раздвајање жена од мушакараца?" они су му одговорили - "не ништа! Били смо цео дан са полицијом, у селу није било ни жена ни деце. Није било тога ".
Тада Жирар схвата да су га албански сведоци потпуно обманули и да оно што је написао заправо није било тачно. Након тога написао мали чланак о ономе шта је заиста видео и у њему рекао да је "Вокер мало преуранио са давањем изјаве". Након тога, чланак је изазвао велику буру, Вокер је рекао да је чланак "грозан" и више није желео да га прими, а амерички пријатељ му је рекао да је "убио причу".
Скукоб Вокера и Ренте
У марту 1999. године одржана је конференција за штампу у Приштини. Вокеру је било дозвољено да буде присутан, али не на бини. Међутим, пре тога, одржан је приватни састанк са чланицом финског форензичког тима Хелен Рента.
- Била сам замољена да препричам извештај господину Вокеру. Господин Вокер није био задовољан мојим коментарима. Њије му се свидело што сам одбила да потврдим његову изјаву, коју је дао у време порналаска тела - рекла је Хелен.
ВУЧИЋ ОДГОВОРИО ВОКЕРУ НА ПРИЧЕ О ВЕЛИКОЈ АЛБАНИЈИ: Немој више да нам претиш!
Вилијам Вокер, који сада "промовише" свој предлог о уједињењу Албанаца, пре 18 година предлагао је, тачније "диктирао" финској форензичарки Хелени Ранти како треба да сачини извештај о обдукцији страдалих Албанаца у селу Рачак на Косову.
Извештај о том догађају, који је у Вокеровој интерпретацији као српски злочин над албанским цивилима послужио као "оправдање" за НАТО бомбардовања Србије, довела је у питање управо финска форензичарка, која је, међутим, касније сведочила да је радила под великим Вокеровим притиском.