Односи Србије и Турске ушли у ново доба: Они су Александар Карађорђевић и Кемал Ататурк XXI века
Турски спољнополитички аналитичар оценио колико су билатерални односи узнапредовали
Турски спољнополитички аналитичар Ерхан Турбедар оценио је за "Блиц" да је последњих година учињено доста на развоју билатералних односа Србије и Турске и председнике Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана упоредио са краљем Александром и Ататурком.
НАСТАВЉА СЕ МАЛТРЕТИРАЊЕ КОСОВСКИХ СРБА: Миланка кренула у Пећ, ухапшена на Јарињу
Лазански о набавци руских мигова: То је највећа модернизација у последњих 26 година!
- Они (односи) су изграђени до те мере да је дочек Ердогана подсетио на период пријатељства између краља Александра Карађорђевића и Кемала Ататурка. Потписани споразуми и изјаве показују да су односи Турске и Србије ушли у ново доба и да су почели да се трансформишу у неку врсту стратешког партнерства - рекао је Турбедар.
Он је нагласио да је, "док је више европских лидера са ћутањем пратило пуч у Турској прошле године, председник Србије Александар Вучић је био међу првим лидерима који је подржао демократски изабране власти, и стао уз председника Ердогана".
- То је била и једна од прекретница у зближавању два председника - навео је турски аналитичар.
Турбедар је изнео тврдњу Турска, којој је путовање преко Србије најкраћа рута према Европи, Србију види као кључан фактор очувања мира и стабилности на Западном Балкану.
- Постоје мишљења да председник Ердоган под утицајем Москве гради добре односе са Србијом, али мислим да је то нетачна и привидна анализа, јер место Србије у турској спољној политици не зависи од Русије - рекао је он.
Турски лист ДЕЈЛИ САБАХ одушевљен председником Вучићем: За њега кажу да је интересантан лидер
Према Турбедару "зближавање Анкаре и Београда може само позитивно да утиче на друге делове региона".
- И ЕУ, која на турско присуство у региону гледа са дозом противљења и конкурентности, треба да схвати ову реалност. Штавише, заједничко деловање Турске и ЕУ на Балкану би могло да помогне у отварању нове странице у дубоко залеђеним односима између Анкаре и Брисела - казао је Турбедар.
Наводи се да је током посете турског председника Ердогана Србији било речи о гасоводу "Турски ток" који би, бар према најавама српских званичника, требало да прође кроз Србију, што би била нека врста замене за руски "Јужни ток" од кога се у међувремену одустало.
- Председник Ердоган подржава и идеју да се Србија укључи у пројекат гасовода ''Turski ток''. Јако је вероватно да и Москва подржава исту идеју. Међутим, Београду би поводом овога вероватно требало одобрење из ЕУ - навео је Турбедар.
Он је додао да је Србија у последње време показала велико интересовање за турским капиталом. Између осталог, најављено је да ће једна турска текстилна компанија у Краљеву инвестирати 35 милиона евра, као и да ће Турска подржати изградњи аутопута Сарајево-Београд чија се вредност процењује на око 800 милиона евра.
- И бројни споразуми који су потписани претходних дана омогућиће да турски бизнисмени буду још више заинтересовани за пословање у Србији - закључио је Турбедар.