"ДОМАЋЕ ФИРМЕ СУ НАШЕ БЛАГО" Вучић одушевљен прехрамбеном индустријом Србије, имао само речи хвале
Председник није крио срећу
Председник Србије Александар Вучић вечерас је, током првог дана боравка у Нишавском округу, посетио производне погоне прехрамбене индустрије Јумис (Yumis) u Нишу и том приликом истакао да су успешне домаће фирме наше благо и да увек могу да рачунају на помоћ државе.
"НИШАВСКОМ ОКРУГУ 600 МИЛИОНА ДИНАРА" Председник Вучић: Град се може брже развијати без терета прошлости
СРАМНЕ ЛАЖИ ВЕЛИКОГ СРБОМРСЦА: Вилијам Вокер ударио на Вучића - наставља да шири измишљотине о Рачку
ЂИЛАСОВИ МЕДИЈИ УХВАЋЕНИ У ЛАЖИ: Кажу како је хулиган који је претукао багеристу дао отказ - његов адвокат твди супротно (ВИДЕО)
Вучић је у разговору са руководством Јумиса сазнао да то предузеће извози у бројне земље, међу којима је и Америка, као и да им расте извоз на афричко тржиште.
Председник је питао шта им је главни производ и добио одговор да су то супе, зачини и чајеви.
Питао их је које проблеме имају у извозу и како би држава могла да им помогне и добио одговор да им велики проблем стварају високе царине које посебно имају земље источне Африке, пошто са сваком од њих постоје билатерални споразуми.
- Са бар две или три земље ћемо да потпишемо споразум о слободној трговини - рекао је Вучић додајући да би то могло без проблема да се потпише са Ганом и Анголом.
Председник је рекао да Јумис извози у око 30 земаља и да су држави посебно важне домаће фирме.
- Много сам срећан да уколико икад будемо могли као држава да им помогнемо на било који начин. Они су наше благо. Нама су страни инвеститори важн јер запошљавају људе и доприносе БДП-у земље, док наши инвеститори не износе профит напоље - нагласио је Вучић.
Прехрамбена индустрија Јумис, на чијем је челу власник Милован Коцић, ове године слави 30 година рада које ће обележити инвестицијом од близу милион евра у проширење производних погона, изјавио је члан борда директора Милан Марковић.
Рекао је да компанија тренутно запошљава 224 радника и да ће након проширења производних погона запослити још 20 људи.
Марковић прецизира да ће следећег месеца бити завршена нова административна зграда од 1.000 квадратних метара, након чега ће постојећи производни погон бити проширен са 12.000 квадратних метара на 14.500 квадрата.
- Повећаћемо обимнпроизводње и производни асортиман на конзервирање маслина, феферона, шампињоне, салате и мешане зачине. Yumis сада извози 40 одсто производње у 30 држава Европе, САД, Русију, земље Балкана, а највеће тржиште нам је Африка, односно Сомалија, Кенија, Уганда, Танзанија и Јужни Судан - рекао је Марковић.
Навео је да је Јумис користио подстицајна средства Фонда за разбој и грант Европске банке за обнову и развој.
Ова компанија основана је 1991. године као мало породично предузеће за трговину хемијским производима, да би у међувремену израсло у једног од најпознатијих домаћих произвођача инстант супа, зачина, чајева, кондиторских производа и друге паковане хране.
Јумис послује на 12.000 квадратних метара простора, запошљава 200 радника и извози своје производе у 27 земаља света.