Београд обесмислио подле планове лажних власти у Приштини: Албанци као одговор планирају нове инциденте
Србија енергично инсистира код међународне заједнице на успостављању реда у својој јужној покрајини
Разлог за све учесталије нападе на Србе и њихову имовину на Косову и Метохији је то што је држава својом дипломатском активношћу у великој мери обесмислила албанске планове да Србија призна лажну независност Косова.
Прочитајте и:
Драгомир Анђелковић напомиње да је Приштина, односно албански сепаратисти мислили да ће добити све што желе, те да само треба да чекају тренутак када ће им прихватање лажне независности од стране Београда, како каже, пасти у руке као зрела крушка и то без икакве компензације.
- Међутим, Београд је кренуо у озбиљну, дипломатску и генерално ширу акцију и самим тим у великој мери обесмислио албанске планове. Показало се да смо стигли до једне врсте пат позиције, када ни они не могу да добију шта желе, нити ми лако можемо да наметнемо наше решење - казао је Анђелковић.
Додао је да једино што произилази из те ситуације је компромис, али да Албанци још то не прихватају и у таквим околностима покушавају да држе Србе јужно од Ибра као таоце.
- Крећу да их угрожавају са намером да нам пошаљу поруку да увек могу да организују неке нове мартовске погроме. То је велика опасност за наш народ - истакао је.
С друге стране, како каже, Београд врло рационално поступа и наставља даље да води дипломатску акцију јер, примећује, кад би Албанци то поново урадили у потпуности би онемогућили реализацију својих планова.
- Они прете да ће учинити нешто што је драстично против наших интереса, али не верујем да то смеју да ураде, јер онда би угрозили и своје интересе. И они добро знају да је компромис једино решење и сада је само питање како ће се доћи до компромиса - казао је Анђелковић.
Наводећи да уколико се напади на Србе наставе они могу да ескалирају у веће сукобе, Анђелковић је казао да је Београд довољно зрео да се обрати међународној заједници - од Русије до западних центара и да тражи од њих да пацификује Албанце јер, како каже, све ово што се дешава је срамота Европске уније.
- ЕУ и НАТО су дошли на Косово наводно да успоставе ред и успоставили су криминалну зону где албански сепаратисти и терористи настављају да се понашају као деведесетих година. То је нешто што ЕУ не може да прихвати. Мислим да је на нама да не направимо ниједну врсту провокације како се не би пребацила кривица на нас - казао је и додао да је потребно и да Србија енергично инсистира код међународне заједнице на успостављању реда у јужној покрајини.
Каже да ако тако будемо радили, а уверен је да ће Београд тако поступати, Албанци неће моћи да изазову сукоб.
Коментаришући изостанак реакције међународне заједнице на све учесталије нападе на Србе, Анђелковић је казао да је Београд већ навикао да Албанце третирају, каже, као размажено дете које хистерише и добија уступке.
- Сада је важно да стално истичемо да се они тако понашају, да стално намећемо европској јавности да је то пример крајње неевропског, дивљачког понашања и ако тако будемо радили, а не изгубимо нерве, верујем да ће пре или касније, ЕУ морати да интервенише - казао је.
Говорећи о компромису Београда и Приштине, који је према његовом мишљењу једино решење за смиривање ситуације на КиМ, Анђелковић је казао да су Албанци дуго желели само једно, а то је да Србија прихвати независност лажне државе Косова у садашњим границама, на шта Београд није спреман.
Подсетио је на став председника Србије Александра Вучића, који је казао да је Београд вољан да дође до компромиса, али да неће прихватити да Албанци добију све, а да Срби не добију ништа.
- Нека врсте поделе, модалитета који би нама омогућио да задржимо контролу на северу и да се север потпуно врати под суверенитет Београда, као и главни наши манастири, а да за узврат прихватимо независност остатка тзв. Косова, изгледа да је сада једино решење - казао је Анђелковић.
Сматра да морамо сести за сто уколико и једни и други желимо будућност, те закључује:
- Они то пробају да избегну вршећи притисак на Београд, али пошто Београд то зна и врло хладно игра игру да не уђе у конфликт али и да не попусти, мисли да ће, пре или касније, Приштина морати да седне за преговарачки сто и да нађе право решење.