Премијерка у дводневној посети Норвешкој: Јачање билатералне сарадње Србије и Норвешке
Од 2000. године до данас, Краљевина Норвешка је подржала Србију са око 250 милиона евра бесповратне помоћи
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић започела је прву званичну посету Краљевини Норвешкој састанком са председницом Владе Норвешке Ерном Солберг.
Премијерка о пресуди Младићу: Било је очекивано
Премијерка Брнабић данас у дводневној посети Норвешкој
Политички и билатерални односи Србије и Норвешке су јако добри и пријатељски и има пуно простора за унапређење економске сарадње, закључено је током разговора председница две владе.
- Од 2000. године до данас, Краљевина Норвешка је подржала Србију са око 250 милиона евра бесповратне помоћи и један је од највећих донатора“, нагласила је у разговору председница Владе Ана Брнабић. „Грађанке и грађани Србије изузетно цене помоћ и подршку Ваше земље у кризним ситуацијама у последњих неколико година, а пре свега током поплава 2014. године, као и током мигрантске кризе - истакла је Брнабић.
У разговору са председницом норвешке Владе Ерном Солберг, Брнабић је потврдила да је чланство у Европској унији кључни спољнополитички циљ Србије. У претходном периоду, Норвешка је финансијски подржала пројекте у областима јавних набавки, конкурентности, владавине права, правосуђа и финансијске контроле, који су допринели реформама и убрзању процеса европских интеграција Србије.
Говорећи о приоритетима спољне политике, председница Владе Ана Брнабић истакла је да је Србија посвећена унапређењу и развоју политичке и економске сарадње у региону. „За регион Западног Балкана, управо су скандинавске земље одличан пример изузетне регионалне сарадње у свим областима“, нагласила је Ана Брнабић.
Премијерке Брнабић и Солберг посебно су разговарале о могућностима за унапређење економске и привредне сарадње две земље. Компанија Теленор која је инвестирла 2 милијарде евра, највећи је појединачни инвеститор у Србији. Влада Србије успоставила је такође добру сарадњу са Нордијском пословном алијансом, која окупља скандинавске компаније које послују у Србији, посебно у ИТ сектору и иновативном бизнису.
- Циљ нам је да организујемо посету норвешких инвеститора Србији, како бисмо представили потенцијале за улагања у нашој земљи, чиме бисмо додатно ојачали економску сарадњу - нагласила је Брнабић на састанку.
Имајући у виду да су образовање и дигитализација, као и економија заснована на иновацијама и знању, приоритети Владе Србије, Брнабић је рекла да су норвешка искуства и примери добре праксе значајни за нашу земљу. „За Србију би посебно значајна била норвешка билатерална помоћ у областима дигитализације, подстицају иновационе делатности и старт ап заједнице, као и у области образовања и креативних индустрија“, истакла је Ана Брнабић. Она је нагласила да је изузетно важна посета делегације Владе Србије организацији „Innovation Norway“, која се бави подстицајем иновацијама и предузетништву.
Брнабић је рекла да је Србија такође опредељена за наставак одличне билатералне сарадње у области образовања и науке. Помоћ Норвешке у даљој реформи високог образовања, подршка започетим пројектима и програмима образовања у ИТ-ју, као и могућности заједничког учешћа у пројектима програма за истраживање и иновације „Хоризонт 2020“ важни су за Владу Србије, као и за научну заједницу.
Председнице Владе Србије и Владе Норвешке истакле су и изузетно развијену сарадњу у области одбране, посебно у областима војне медицине и војног образовања. Такође, тема разговора била је и размена искуства и добре праксе у областима енергетике и рударства.
Прочитајте и:
Скупштина Србије: Маја Гојковић за сутра сазвала седницу
Младићева РЕАКЦИЈА на ПРЕСУДУ Хашког трибунала је била НЕОЧЕКИВАНА
Ратко Младић ће се ЖАЛИТИ на првостепену пресуду Хашког трибунала
Брнабић је поновила позив премијерки Норвешке да посети Србију. Претходно је председник Србије Александар Вучић, током заседања Генералне скупштине УН, у септембру ове године, позвао премијерку Норвешке, што је она прихватила.
Током дводневне посете Ослу, председница Владе Ана Брнабић састаће се и са министарком спољних послова Краљевине Норвешке, Ине Ериксен Сореиде и са представницима Одбора за спољне послове и одбрану норвешког Парламента, као и са директорком Конфедерације норвешких послодаваца, Кристин Скоген Лунд и председником Теленор Групе, Сигвеом Брекеом.