Брнабић на састанку с Џонсоном: Важно да КФОР остане на Косову у несмањеном саставу (ФОТО)
У разговору је истакнуто да су историјске везе две земље веома снажне
Председница Владе Србије Ана Брнабић и амерички сенатор Рон Џонсон истакли су у четвртак у Вашингтону да се надају новој фази односа Србије и САД и сложили се да је подршка реформским процесима нарочито важна за привлачење нових америчких инвестиција.
Прочитајте и:
Сенатор Џонсон, председавајући Поткомитета за Европу Сената, који се у више наврата сусрео и са председником Србије Александром Вучићем, рекао је да су Србија и Западни Балкан важни за САД и да ће САД наставити да подржавају реформске процесе у региону, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу са медијима.
Брнабић је истакла да после бројних сусрета у Вашингтону, осећа да ова администрација има другачији однос према Србији.
У разговору је истакнуто да су историјске везе две земље веома снажне.
Брнабић и Џонсон сложили су се да је јучерашња церемонија у Конгресу САД, где је говорио и сенатор Џонсон, а на којој је обележено 100 година од подизања српске заставе испред Беле куће, одлична основа за даље јачање сарадње у будућности.
Председница Владе захвалила се Џонсону на досадашњем залагању за Србију и регион у оквиру Поткомитета за Европу Сената.
- Подршка Сједињених Држава процесу европских интеграција Србије за нас је важна - истакла је Брнабић и нагласила да је Србија доследно посвећена чланству у ЕУ и јачању регионалне стабилности и сарадње.
Брнабић је рекла да је очување стабилности на Косову и Метохији један од кључних приоритета, и да је управо зато од посебне важности останка КФОР-а у несмањеном саставу. Као бивши бизнисмен, сенатор Џонсон посебно се интересовао за актуелне економске теме.
Брнабић је у разговору представила најважније резултате структурних реформи и нагласила да је Србија отворена за пословање и да је лидер у привлачењу директних страних инвестиција.
Брнабић и Џонсон сложили су се да је подршка реформским процесима нарочито важна за привлачење нових америчких инвестиција. Такође, на састанку се разговарало и о унапређењу услова пословања у Србији и региону и даљем економском повезивању Западног Балкана.
Председница Владе Србије и амерички сенатор закључили су да је унапређење односа две државе у заједничком интересу.
Председница Владе Србије Ана Брнабић разговарала је у Вашингтону са члановима Пословног савета за међународно разумевање (Business Цоунцил фор Интернатионал Ундерстандинг - БЦИУ) који су истакли да је Србија добро место за инвестирање и одали признање Србији за унапређење пословне климе.
Брнабић је том приликом истакла да је циљ Владе да обезбеди предвидиво и стабилно пословно окружење и осигура дугорочно одржив привредни раст.
Домаћин скупа, компанија НЦР, нагласила је да је Србија одлична земља за инвестирање, а Влада Србије сјајан партнер, због чега та компанија жели да прошири своје пословање у Србији, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу са медијима.
Ова компанија у Србији већ запошљава више од 2.500 људи, а у наредних 10 година планира улагање од око 400 милиона евра.
Представник компаније Филип Морис одао је признање Влади Србије и премијерки Брнабић, за унапређење пословне климе и посвећеност сузбијању сиве економије.
Брнабић је члановима Пословног савета, међу којима су представници великих мултинационалних компанија поред НЦР и Филип Мориса и Виса, Мастер Цард, и други, представила резултате реформи које је Србија спровела како би постигла фискалну консолидацију и макроекономску стабилност.
Брнабић је рекла да Србија ради на томе да додатно унапреди позицију на Дуинг бизнис листи Светске банке, као и да је у претходном периоду реформисано издавање грађевинских дозвола, које се сада издају потпуно електронски, чиме је искорењена корупција из целог процеса издавања дозвола.
- Србија тежи да буде земља у којој ће нове технологије, дигитализација, образовање и иновације бити окосница развоја - нагласила је Брнабић.
У разговору са представницима водећих америчких компанија, Брнабић је рекла да се интензивно ради на реформи јавне администрације, како би се створила ефикасна управа. Један од корака у том циљу је и формирање Националне академије за јавну управу, у којој ће се едуковати државни службеници.
- Убрзано радимо на модернизацији јавне управе и увођењу бројних електронских сервиса, како бисмо имали јавну управу у служби грађана и привреде - истакла је премијерка. Поред тога, она је рекла да је приоритет Владе владавина права и јачање ефикасности и независности правосуђа.
Председница Владе је рекла да је на састанку са министром финансија САД Стивеном Мнучином, представницима ММФ-а и Светске банке, разговарала о проналажењу решења за двоструко опорезивање српских предузетничких фирми уз Силицијумске долине.
Домаћин скупа, компанија НЦР, нагласила је да је Србија одлична земља за инвестирање, а Влада Србије сјајан партнер, због чега та компанија жели да прошири своје пословање у Србији.
У разговору са председницом Владе, чланови Пословног савета посебно су се интересовали за образовање и реформу образовног система у Србији.
Брнабић је рекла да су Информатика и рачунарство уведени као обавезан предмет од петог разреда основне школе, да се уводе дигитални уџбеници, као и предузетништво и финансијска писменост, какао би се млади припремили за изазове на тржишту рада.
- Желимо да наша деца буду спремна за глобално тржиште и послове будућности, да их охрабрујемо да критички размишљају, да их учимо како да мисле, а не шта да мисле. Хоћемо да развијамо креативност, да оснажимо предузетнички начин размишљања, да се не плаше неуспеха, већ да покушавају и боре се - навела је премијерка.
Председница Владе истакла је да Србија интензивно ради на модернизацији своје саобраћајне инфраструктуре, јер је транзитна раскрсница тог дела Европе. Навела је да се, поред осталог, завршавају путни коридори 10 и 11 и да се ради на брзој прузи од Београда до Будимпеште. За Србију су посебно важни "Аутопут мира" до албанске луке Драч, аутопут који ће повезати Београд и Сарајево и аутопут до Бугарске.
Пословни савет за међународно разумевање је организација основана у САД која ради на проширењу међународне трговине и пословања, а својим компанијама чланицама, којих је око 200, помаже да се ангажују на међународном нивоу и олакшају односе између пословних лидера и представника влада широм света.
Основана као иницијатива Беле куће председника Двајта Ајзенхауера, та пословна асоцијација има дугогодишњу везу са владом САД-а, и током година изградила је снажне односе са многим страним владама и мултилатералним агенцијама.