ЧИЈИМ РАДОМ ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ НИЈЕ ЗАДОВОЉАН? За 100 дана Владе пронашао замерке, једна ствар му највише смета
Вучић је изразио поједине замерке за рад неких министара.
Влада Србије обележава данас 100 дана рада, а према речима председника Александра Вучића, поједини министри нису се најбоље показали и имају слаб учинак, због чега је најавио да ће присуствовати овонедељној седници у Немањиној 11.
Јасне су и замерке, министри не троше новац из буџета који су добили за важне пројекте, не долазе на састанке поводом раста БДП-а, али и нису на време радили на потписивању спољотрговинског споразума са Великом Британијом.
ПРВИХ СТО ДАНА ВЛАДЕ СРБИЈЕ: Председник Вучић с премијерком Брнабић и министрима данас у 13 часова
ИСТА ВРЕДНОВАЊА И ЗАЛАГАЊА: Руски и српски десничари створили челично савезништво (ФОТО)
ПИСМО ДИРЕКТОРА ТОПЛАНЕ ВУЧИЋУ "Желим да кажем велико ХВАЛА што је сваки запослени до сад примио вакцину"
Тај споразум је Србији је био потребан због Брегзита, па су сада на наше производе поново уведене царине и до 20 одсто за увоз у Британију. Непознаница је - који министри нису радили добро.
Нова Влада формирана је 28. октобра прошле године, када је положила заклетву у Скупштини Србије. У кабинету премијерке Ане Брнабић нашао се 21 ресор и два министарства без портфеља, а више од 50 одсто чланова Владе су жене.
Сто дана Владе обично буду повод за прво јавно свођење рачуна, а први је то урадио пре два дана председник Србије и лидер владајуће СНС Александар Вучић.
Исказао је замерке на рачун појединих министара, најавио да ће бити на сданашњој седници Владе, поднети извештај о разговорима које је водио у Паризу са председником Француске Емауелом Макроном, али и да ће изнети и незадовољство неозбиљношћу и недовољним радом појединих чланова владе и директора јавних предузећа.
Ана прекинула састанак
Један извор каже да се недавно десило да представница једног министарства на састанку о БДП-у није знала основне податке о важном пројекту.
- Што се тиче састанака о БДП-у, сви министри су чланови савета за БДП. Некада на њих долази министар, а некад државни секретар. Недавно се, међутим, десило да представница једног министарства није знала основне ствари о ресорном пројекту и онда је премијерка Ана Брнабић састанак завршила раније него што је требало. То не би смело да се догађа и недопустиво је у времену када се суочавамо са последицама изазваним вирусом корона - напомиње он.
- Имамо велики суфицит у јануару и нисам задовољан тиме. Не разумем да поједини чланови владе и директори јавног предузећа нису у стању да потроше паре које су тражили пре два месеца. Тражим да их потроше како бисмо имали економски раст, како би земља брже напредовала потребно је брже градити путеве, болнице... - рекао је Вучић.
Није желео да каже који су то министри, додајући да је то посао премијерке.
- Ја ћу њој да кажем шта мислим. Не можете да држите састанке за раст БДП-а, а да дођу само два или три министра, што говори да остали не разумеју колико нам је раст важан. Свима су у глави избори 2022, сви само причају о изборима - критиковао је Вучић.
Истакао је да је неопходно да се сви ангажују више, да раде и викендом, који, како додаје, не може да буде нерадан.
- Уколико не будемо убрзали радове на инфраструктурним пројектима, као што су канализација, путеви, али и убрзање у енергетском сектору, да пољопривреда ради боље, нећемо моћи да се после три године похвалимо да смо најбољи. Ми сада идемо са највише базе, јер смо имали највећи раст. Морамо да јуримо сада, да радимо много више - поручио је он.
Упитао је и "зашто нисмо на време испреговарали споразум са Великом Британијом о слободној трговини?".
- То је питање за министре у Влади Србије. Нисмо знали да иде Брегзит? Што нисмо склопили споразум? Сада наше фирме морају да чекају. Имамо са Британијом размену 600 милиона евра, то што немамо споразум ће да се одрази негативно на БДП 0,1-0,2 одсто. Биће последица, само да видимо у ком тренутку. Стално молим људе да раде, а не да само чекају петак - казао је председник.
Имајући у виду ове критике, Вучић је, својим изјавама, дао назнаке који би то министри могли да буду. Ако је у питању несупех договора са Великом Британијом, за тај посао је било задужено министарство трговине које је водио лидер СДПС Расим Љајић, а преузео његов кадар Татјана Матић. У тај посао је, по природи ствари, укључено и Министарство спољних послова којим је рукодводио Ивица Дачић.
Лајић за "Блиц" каже да се не осећа одговорним.
- Око споразума са Великом Британијом проблем је настао јер је друга страна инсистирала на потписивању политичког, а не трговинског дела споразума. Контактирали смо МСП, који је тражио да се та два дела одвојено потпишу, али је Велика Британија инсистирала да буде све обједињено. Од децембра се воде преговори тим поводом - каже Љајић.
Ресор пољопривреде води Бранислав Недимовић, а он каже да "увек може боље".
- У прошлој години смо имали раст од 5 одсто, али то нам не даје за право да се отпустимо у овој години. Даћемо све од себе сви у нашем сектору - поручује Недимовић.
Министарка енергетике Зорана Михајловић напомиње да се у њеном ресору много ради и да се ни она не осећам прозваном.
- Зна председник одлично колико се није, а колико се јесте урадило у енергетском сектору у последња три месеца. Урађено је оно што се шест година није урадило, док нисам преузела Министарство, степен извршења буџета је био 53 одсто 1. новембра, а крај децембра смо дочекали са 96 одсто извршења. План за јануар био је пет одсто, а ми смо ка премашили за 0,3 одсто, урадили четири базична закона, донели одлуке о подели делатности, решавали предмете који су стајали у овом ресору од 2016. године нерешени - каже Михајловићева.
За два месеца драстично подигли реализацију
Министар Томислав Момировић каже да свако ко је добио одговорност од председника Вучића да води одређени ресор мора да буде свестан да према његовој визији може да се ради и више, брже и боље.
- Ако Александар Вучић сматра да нешто не иде жељеним темпом, моје је да чујем сугестије и примедбе, а онда и да темпо појачам, следећи његово залагање у раду за бољитак грађана. Када сам преузео мандат, реализација буџета до 1. новембра 2020. била је 61 одсто, а до краја децембра - дакле два месеца касније - износила је 99 одсто. Успели смо да решимо проблеме на кључном инфраструктурном пројекту, на прузи Београд - Нови Сад, а у пројекту изградње обилазнице око Београда решено је вишегодишње питање расељавања породица из дивљег насеља код Ресника, али тако да наше суграђане нисмо оставили насилно без крова над главом, као што је то била пракса у претходној власти. У току је изградња станова за службе безбедности, очекујемо усељење у 200 станова у Краљеву, 200 у Крагујевцу и 550 у Новом Саду у априлу. Моравски коридор је почео да се гради, а спроводимо и све процедуре за пројекте комуналне инфраструктуре и решавања проблема отпадних вода - истакао је Момировић.