Да се не заборави: Овако је изгледао МАРТОВСКИ ПОГРОМ (ФОТО) (ВИДЕО)
Убијено је најмање 19 Срба
Пре тачно 14 година на Косову је почело дводневно насиље Албанаца над Србима, названо "Мартовски погром", у којем је убијено најмање 19 особа.
Прочитајте и:
Око 1.000 људи је повређено, протерано је око 4.000 Срба, уништено 800 српских кућа и запаљено 35 цркава и манастира.
Иако истрага никада није стигла до организатора, из међународних мисија већ годинама нема ни гласа о евентуалним новим детаљима, подсећа РТС.
Српска листа подсетила на ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ Срба 17.марта: Злочинци нас нису уплашили
Повод за погром било је наопако тумачење несреће у којој су страдала три албанска дечака. Иако су званичници Унмика негирали било какву везу Срба са том трагедијом, албански медији, цитирајући запаљиве изјаве политичара, одиграли су улогу окидача у догађајима који су уследили.
Према албанској верзији догађаја, дечаци су 16. марта 2004. године, бежећи од људи из српског села Зупче, упали у Ибар и удавили се.
Догађај је обзнанио челник локалне подружнице косовског Одбора за заштиту људских права и слобода Халит Барани, описујући га као "напад српских бандита", што је изазвало бес међу косовским Албанцима, које, како се у наредним данима испоставило, скоро 19.000 припадника Кфора, ангажованих да смире нереде, није било у стању да заузда.
СУЗЕ СРПСКОГ КОСОВА: Обележавање 14 година мартовског погрома
Баранијева репутација, још раније била је прилично уздрмана, када је амерички дневник "Волстрит џурнал" истражујући ратне догађаје на Косову, открио да је измислио причу о паљењу тела косовских Албанаца у пећима комбината "Трепча".
Наводи се да је шездесетак сати "високог напона" на Косову окончано пошто је НАТО упутио појачања предвођена командантом јужног крила те Алијансе, адмиралом Грегоријем Џонсоном.
Број од 19 мртвих важи за званичан број жртава из извештаја Унмика, који су Уједињене нације објавиле априла 2004. године.
Дачић поручио: Не можемо да тргујемо Косовом и Метохијом
Ван извештаја остало је неколико неидентификованих тела из приштинске мртвачнице. Према новијим извештајима, укупно је страдало 27 особа, 15 Албанаца и 12 Срба.
Повређене су укупно 954 особе, меду којима 61 из редова Кфора и 65 Унмикових полицајаца. Око 150 Срба озбиљно је повређено у њиховим куцама. Запаљено још 90 ашкалијских куца, као и две албанске.
Протерано је више од 4.000 Срба.
Више од 800 објеката, укљуцујуци 35 цркава и манастира, тешко је оштећено или потпуно уништено. Према проценама Унмика, у нередима је, на 33 локације, уцествовало око 60.000 Албанаца. Запаљена су 72 возила медународних снага.
БИВШИ АМБАСАДОР САД: Србија не треба да пристане на војску Косова
Актуелни министар за заједнице и повратак и потпредседник владе у Приштини Далибор Јевтић рекао је да се од погрома 2004. године до данас, на Косово и Метохију вратило 6.790 људи.
- Погром је био додатни ударац након насилног исељавања Срба 1999. године. Тог мартовског дана 2004. године нека места су се у потпуности испразнила и немамо могућности да људе тамо вратимо - нагласио је Јевтић.
Председник Александар Вучић се обратио нацији поводом Косова и Метохије и популационе политике
Парастосом за Србе страдале на данашњи дан 2004. године служеном код Споменика Истине, полагањем цвећа и паљењем свећа код спомен плоча Јани Тучев и Боривоју Спасојевићу данас је у Косовској Митровици обележено 14 година од мартовског погрома.
Цвеће су положили помоћник директора Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Петар Петковић, председник Привременог органа општине Косовска Митровица Александар Спирић, председник Одбора за помоћ Косову и Метохији из Бања Луке Момчило Арлов и представници Српске листе.