Данијела је повраћала КРВ и ХИТНО је одвезена у болницу: Саопштена јој је дијагноза, а онда се десило ЧУДО
Проживела прави пакао
Месецима је била у болници, а лекари су се трудили да је одрже у животу до трансплантације. Била јој је потребна једино јетра, која би је дигла из мртвих.
То се управо и догодило. У претходних десетак дана захваљујући сагласности породица пацијената којима лекари нису могли да помогну, у Србији је урађено чак 11 трансплантација – пресађена су два срца, трансплантиране три јетре, урађено пет трансплантација бубрега код одраслих, а нови бубрег добило је и једно дете у Дечјој клиници у Тиршовој. Међу пацијентима којима је на овај начин спасен живот била је и Данијела Поповић (22) из Београда.
Прочитајте и:
- Прелепа Анастасија (21) има ЛЕУКЕМИЈУ: Да би је победила потребна јој је наша помоћ!
- Анастасија има леукемију, а ово је ЊЕНА ПРИЧА: Лекари ме нису схватали озбиљно, а онда сам сазнала СТРАШНУ ИСТИНУ
- Милан (24) је преминуо чекајући операцију на срцу: Издахнуо је мајци НА РУКАМА, али тек тад почиње ПРАВА АГОНИЈА! (ФОТО)
Већ осам месеци она је практично живела у болници, а у њеном животу смењивале су се само интензивне и шок собе како у Ургентном центру, тако и у клиникама у оквиру Клиничког центра Србија. Једва да је месец дана провела код куће, од када су јој лекари отркили аутоимуну цирозу јетре.
- Завршила сам са послом и кренула сам кући. Одједном ми је постало мука и отишла сам до тоалета. Морала сам да повраћам, а колегиница која се ту задесила у шоку ме је питала шта сам данас јела. Значајно сам је погледала, а она ми је рекла да повраћам крв и да ће одмах звати Хитну помоћ - присећа се Данијела.
Довезена је у Ургентни центар, где су је лекари више пута спасавали. Имала је обилна крварења из једњака. Сваки дан је била борба за њен живот. Полако су успели да је стабилизују, па је пребачена на гастроентерологију да се установи њена права дијагноза. Након многих испитивања и тестова, речено јој је да има аутоимуну цирозу јетре, због чега ће морати на трансплантацију.
- Никада раније нисам чула да ова болест постоји. Просто сам била шокирана када су ми рекли дијагнозу. Тешко је прихватити тако нешто, поготову када из пуног здравља завршите у болници, где вам лекари константно спасавају живот - прича Данијела.
Након дијагнозе лекари су је ставили на листу чекања, али с обзиром да је била у критичном стању, постојала је велика бојазан да она уопште неће ни доживети нову јетру.
- Напокон ми је било мало боље и 7. новембра су ме пустили да одем мало кући. Већ сутрадан зазвонио ми је телефон, а позив је био из Ургентног центра. Рекли су ми да имају донора и да постоји могућност да ћу добити јетру. Скаменила сам се од страха. Међутим, испоставило се да је јетра била велика за мене и више је одговарала другом пацијенту, који је такође био у лошем стању - каже Данијела.
Објашњава да није била тужна што није добила орган, јер је другом пацијенти био потребнији. Ипак, срећа јој се осмехнула, јер је неколико дана касније добила још један позив из болнице.
- Нисам се надала да ће ме опет звати. Нисам могла да верујем. Брзо сам се спаковала и дошла у Ургентни центар. Нисам као први пут била уплашена. Када су урадили све анализе рекли су ми да јетра мени одговара - прича плачним гласом.
Данијела се полако опоравља. Мало спорије него други трансплантирани пацијенти, само зато што је била у изразито тешком стању. Данас излази из интензивне неге, а то је корак до одласка кући, који прижељкује како би могла да ужива са својим сином.
Тимови за трансплантацију органа у Србији у претходној недељи нон - стоп су били у операционим салама.
Александар (28) је отишао на рутинску операцију: Пробудио се у шок соби и чуо ужасну прогнозу лекара
- Донори су били из три различите болнице – из Ургентног центра, Земунске болнице, из Клиничког центра Нови Сад. Њихове породице су дале сагласност и учиниле живот овим пацијентима срећнијим. Наши су лекари ишли и у КБЦ Земун и у Нови Сад да би урадили експлантацију органа - истиче др Наташа Петровић из тима за трансплантацију јетре Ургентног центра.
Она каже да се троје пацијената након трансплантације јетре опорављало у ноовотвореној јединици интензивног лечења, која је направљена само за њих.
- Пацијенти код којих је урађена трансплантација јетре, више неће ићи у централне интензивне неге. Неће морати да се мешају са другим пацијентима, јер такав контакт само може да им погорша опоравак - објашњава др Петровић.