ДРАМА СРПСКИХ ТУРИСТА: Путовање за Беч им пресело због миграната
Возачи и путници били су подједнако изненађени
Београдским туристима који су желели да дочекају Нову годину у Бечу пресела је ова новогодишња одлука. Рутинска контрола пасоша претворила се у мукотрпно целоноћно чекање на граници, када су у пртљажњику њиховог аутобуса пронађена два мигранта.
- Око 1.10 наша група је стигла на прелаз Келебија. Изашли смо из аутобуса због редовне пасошке контроле, али нам мађарски цариници нису дали да се вратимо у њега. Сат времена касније сазнали смо да су у гепеку нашег возила пронађена два мигранта - прича једна разочарана путница.
Како каже, и возачи и путници били су подједнако изненађени.
- Полиција је привела и возаче и мигранте, а онда се чекао судски тумач. Мигранти су најпре тврдили да су се у пртљажник увукли у простору између граница, али су на крају признали да су ушли на пумпи, око километар од границе, где смо правили паузу. Ипак, по изласку из Новог Сада аутобус је стао на минут. Чули смо да је нешто лупило, но возачи су тврдили да су намештали вентиле јер је у возилу било претопло. Сасвим је могуће да су се мушкарци сакрили тада - тврди она и додаје да им је током целе те перипетије на граници само једном дозвољено да оду до тоалета, док куповина хране или воде нису долазили у обзир.
Како мађарски цариници нису допустили премештај путника у други аутобус, озлојеђени Срби су границу прешли тек сутрадан у 11.35, када су пуштени њихови возачи. У Беч су стигли тек предвече, испцрпљени и љути.
Свакога дана мигранти покушавају да на све начине пређу српску границу и наставе ка земљама у којима их, надају се, чека бољи живот.
Они који би да избегну кријумчаре неретко вребају на местима где, ради одмора, стају аутобуси и камиони. Потези очајника не знају за опасност по живот па је било оних који су се увукли међу металне цеви или колутове жице, а њих 18 пронађено је у цистерни са биодизелом, који их, свом срећом, није угушио.
На границама са Хрватском и Мађарском преглед камиона скенером или термовизијском камером постао је готово пракса, а силуете избеглица забележене су и међу пластичном амбалажом, папиром, палетама.
У товарни простор улазе или тако што пресеку па поново залепе царинско уже или кроз рупе коју направе на церади приколице.
Други покушавају своју срећу са кријумчарима, који по особи траже и по неколико хиљада евра. Шверцери се усуде да велики број људи сместе у једна кола или комби, не хајући за туђи живот.
Такав један покушај се пре пет дана завршио трагедијом на аутопуту Београд-Ниш, када је аутомобил марке „пасат“, у коме се крило 15 људи, ударио у заштитну ограду испод подвожњака - погинуло је троје људи.
Због ове несреће нишка полиција у сарадњи са Основним јавним тужилаштвом у Алексинцу ухапсила је Н. Ф. и Ј. Б. Прешева. Идентификован је и возач који је управљао „пасатом смрти“ а за њим полиција интензивно трага.