ДРЕЦУН О НАТО: Бајден и Клинтонова признали да је Србија најзначајнија у региону!
Успели смо да одбијемо покушаје да нас сврстају на једну или другу страну и да дефинишемо сопствену позицију
Председник скупштинског одбора за КиМ и војнополитички аналитичар Милован Дрецун је изјавио данас да је Србија интересантна НАТО савезу, али да је наша земља успела да одбије покушаје да је сврстају на једну или другу страну.
НАПЕТО КОД ПАЛМЕ: После жустре расправе УСВОЈЕН захтев за склапање ЛГБТ бракова у Јагодини!
ДУГО ЧУВАНА ТАЈНА: Владика Филарет ОДБИО да ОДРЖИ ОПЕЛО на сахрани Милошевића
Дрецун је рекао да је Србија дефинисала сопствену позицију и бори се за своје интересе.
Он је казао, коментаришући новинске наслове "НАТО креће у лов на Србију" после уласка Црне Горе у ту војну организацију, да они нису без основа, али да Србија последњих година води уравнотежену политику која је у складу са променама на међународном плану.
- Најгоре је када останете заробљени у прошлости и не видите шта се дешава око вас, а око нас се ствара полицентричан међународни поредак са више нових полова светске моћи - сматра Дрецун.
Он је додао да се притом не сме заборавити да се налазимо усред територије једног евроатлантског пола моћи који има могућности и да унапреди сарадњу, али и да нам нанесе велику штету ако бисмо били опет проглашени за реметилачки фактор.
- Успели смо да одбијемо покушаје да нас сврстају на једну илиу другу страну и да дефинишемо сопствену позицију и кажемо да нећемо да реметимо ничији интерес, али да ћемо свим силама и партнерствима са више земаља бранити наше интересе. У овој фази је таква наша политика прихваћена. Имамо довољан степен развијености односа са НАТО да можемо да избегнемо овакве сценарије - нагласио је Дрецун.
Он је истакао да је Србија најзначанија земља у региону и да су то признали многи званичници са запада, на пример Џозеф Бајден и Хилари Клинтон, који су свесни да се без Србије не може ништа озбиљније радити на Балкану.
ПОЧИЊУ ИЗБОРИ ЗА ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ: Данас гласање у Великој Британији, Канади и САД
Дрецун подсећа да је Балкан окружен чланицама НАТО и да је Србија окружена чланицама НАТО или које су у Партнерству за мир.
- НАТО сматра ово својом зоном интереса и жели да има пуну контролу и безбносну и политичку, па и економску над овим простором. Постоје и друге сила - Русија и Кина које овде желе да остваре првенствено економско, енергетско и инфраструктурно присуство и самим тим јачају свој политички утицај. Тако да долази до ситуације у којима често Србију притискају као малу земљу да се определи ли је за ову или ону страну - навео је Дрецун.