Ђурић о дијалогу о КиМ: Косовско питање имаће последице по српски народ
Ђурић наводи да млади о националним питањима зрело размишљају
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић каже да ће модалитети решавања косовског питања имати последице по читав српски народ и све грађане, због чега је, тврди, природно да сви друштвени сегменти треба да буду укључени у тражење одговора на важна питања.
Ђурић је у интервјуу "Јединству" рекао да сви друштвени сегменти треба да дају допринос у давању одговора на питања као што су "шта је то што ми као колектив желимо", "шта смо у могућности да добијемо", "чега смо спремни да се одрекнемо да бисмо добили оно што желимо".
"Српска листа је политички пројекат од националног значаја за Србију и наш народ на КиМ"
Дачић о питању разграничења на Косову и Метохији: За ово нема много времена
"Последња истраживања јавног мњења показују да 70 одсто грађана сматра да нам је такав унутрашњи дијалог потребан, док само 14 одсто сматра да то није тема за разговор. Још једном се испоставило да је председник Александар Вучић веома добро осетио пулс нације, а они који не желе да дају допринос том дијалогу нека размисле да ли треба да остану глуви на жеље најмање 70 одсто својих суграђана", указао је он.
Ђурић је уверен да најмање што ова генерација политичара треба да уради за потомство јесте да одговори на питање "шта је то што ваш народ жели", али тако да одговор буде јасан и недвосмислен, утемељен на стварним жељама грађана.
Као позитиван помак Ђурић види то што су, како каже, млади почели да излазе из апатије и да о националним питањима размишљају на зрео и одговоран начин. "Ниједно друштво суочено са изазовима попут оних које ми имамо не може да те изазове превазиђе ако не користи елан и креативни потенцијал младих генерација. Албанци на Косову и Метохији и они који спонзоришу њихов такозвани државотворни пројекат то веома добро знају", приметио је Ђурић.
Упитан да ли верује да ће се политичка криза у Приштини, а која води ка новим изборима, продубити или се назире решење, Ђурић наводи да су српски посланици на КиМ, уз подршку своје државе, заузели став да ће бити део решења, а не део проблема у нашој јужној покрајини.
Друго важно становиште, које су такође заузели уз подршку државе Србије, јесте да треба да чекају и да не срљају у било какве постизборне аранжмане.
"Мислим да је та позиција и поштена и друштвено одговорна", рекао је Ђурић, оценивши да су Срби данас на КиМ политичка снага која се не може игнорисати, а да Српска листа захваљујући реалној политичкој снази има могућност и да намеће своју политичку вољу и теме за политичку дискусију у покрајини.
Дачић о идеји разграничења КиМ: Ако то буде званичан став Србије, Русија ће нас подржати
Кад је реч о исходу политичке кризе и Приштини, каже да она зависи искључиво од озбиљности и довитљивости албанских политичких актера, али и жеље међународне заједнице да се та ситуација превазиђе.
Српски представници, с друге стране, како каже, пре свега морају да се наметну као чврст и озбиљан политички колектив, спреман да се непоколебљиво бори за своје интересе.
"Нема више трговине српским интересима, скривених агенди, борби за личне интересе на рачун интереса српског народа, и то је нова политичка реалност на Косову и Метохији. Представници Српске листе, уколико својим кредибилитетом и одговорношћу буду умели да одрже висок ниво подршке код Срба на КиМ, никада више неће бити само декор у политичком животу у покрајини, већ неко ко суштински може да утиче на доношење одлука и чија се реч чује и поштује", поручује директор Канцеларије за КиМ.
Уз то, додаје, веома је важно и да на предстојећим локалним изборима Српска листа добије једнако снажну подршку како би се спречило да кроз локалне органе власти Приштина задобије посредне полуге моћи у срединама које већински насељавају Срби.
На питање у којој мери Специјални суд за злочине ОВК утиче на формирање скупштинске већине у Приштини, Ђурић примећује да се снажне и стабилне владе не формирају у атмосфери великих друштвених подела, те наводи да Албанци на КиМ нису толико нејединствени у жељи да живе у сопственој држави, колико у тражењу одговора на чињеницу да се све јасније види колико је тај њихов заједнички пројекат неуспешан и неодржив.
Суд је у томе само још један од фактора који у тамошњу политичку елиту уноси немир и неспокој, закључио је Ђурић.