ЂУРИЋ О ДИЈАЛОГУ СА ПРИШТИНОМ: Председник Вучић неће прихватити признање
За интересе Србије не бори се само у Бриселу, већ и у разговорима са осталим званичницима
- Разговори у Бриселу били су тешки, али морамо да будемо свесни последица евентуалног непостизања договора - каже директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић. Он каже и да шта год да у преговорима добијемо, биће више од онога што имамо сада.
Прочитајте и:
Након још једне рунде дијалога у Бриселу о нормализацији односа између Београда и Приштине Ђурић наводи да се слаже да су разговори били међу најтежима до сада, илуструјући такву оцену нервозом и изјавама Харадинаја и Тачија, у којима су те претње ратом и насиљем, те огољено инсистирање на пуном признању независности.
Напомиње, међутим, да морамо бити свесни да смо суочени с дилемом - да ли договор желимо или не.
- Треба да будемо свесни последица евентуалног непостизања договора - не било каквог, већ који би задовољио интересе Србије - упозорио је Ђуриц.
Питање Косова и Метохије је повезано и са питањем економског напретка, објашњава директор Канцеларије за Косово и Метохију.
- Ако не би било договора, не би ствари остале какве јесу. Наредне три, четири, пет година бисмо сигурно вратили земљу и регион у сукобе. Не би било мира. Не бисмо могли да осиграмо да деца неће опет гинути. Зато нам је та врста договора важна. Увек има тешког условљавања. Немојте да мислите да можемо да наставимо са економским опоравком, ако не буде решења - рекао је Ђурић.
Од тога ће зависити и односи са ЕУ и радна места, наводи он, те додаје да и то може да буде политички избор грађана, легитиман, али да у том случају такође треба бити свестан последица.
Никоме, указује Ђурић, ни председнику ни влади не пада на памет да прихвата нешто што не би задовољило интересе Србије и Срба на Косову и Метохији.
- Председник Вучић неће прихватити признање. Сваки пут пита и понавља питање: шта можемо да добијемо за Србију, с обзиром на то да немамо готово ништа, 18 година нема ефективне контроле, од најбаналнијих ствари до важних. Ко је убио Оливера Ивановића? Наша полиција не може ни чауре да погледа, морамо да се бавимо обавештајним радом. Али шта год да добијемо бице више од онога то имамо данас - рекао је Ђурић.
Како напомиње, за интересе Србије не бори се само у Бриселу, већ и у разговорима са осталим званичницима - Русима, Американцима, француским председником Емануелом Макроном, од којег је, подсећа, добијена јавна подрка за постизање компромиса.
- Покуцаћемо на свака врата да покушамо да придобијемо подршку за нашу позицију - поручио је Ђурић.
На питање како ће се реаговати на позив Бошњацког националног вијећа Беџету Пацолију да посети Нови Пазар као "министар спољних послова Републике Косова", Ђурић каже да ће одговор бити достојанствен и одговоран.
- Реаговаћемо супротно од онога што очекују. Очекују да ћемо нервозно да реагујемо, а реаговаћемо озбиљно и одговорно, сачуваћемо достојанство Срба, нико неће дивљати. Реаговаћемо на начин примерен држави - рекао је Ђурић.