Две европске државе КОЧЕ ПРИЈЕМ нових чланица у ЕУ, међу њима и ЈЕДАН ЧОВЕК
Трновит пут до ЕУ
Сумирајући резултате самита лидера ЕУ и њених држава чланица са партнерима Западног Балкана у Софији, коментатор Дојче веле Бернд Ригерт констатује да, Шпанија и француски председник Емануел Макрон, из различитих разлога, кочи пријем нових чланица у ЕУ.
Прочитајте и:
Шпанија, пише Ригерт, хоће пријем нових чланица само ако се статус Косова дефинише тако да побуњени Каталонци признање те триторије као државе не могу да искористе као пример против Мадрида.
И француски председник Емануел Макрон, којег Ригерт назива новом звездом ЕУ, и даље је става да пре него што ЕУ прими нове чланице, она мора да реши своје проблеме, односно имплементира његове предлоге реформи.
То је компликовано и трајаће дуго, сматра овај медиј и додаје да ће због тога земље кандидати морати и даље да улажу напоре и буду стрпљиве.
У осврту на јуче одржани сати лидера ЕУ и држава чланица са партнерима Западног Балкана, Ригерт констатује да приближавање Балкана Европској унији тече рутински, а пошто није било ничега о чему је на самиту у Софији требало да се одлучује, лидери ЕУ могли су у потпуности да се посвете - Трампу, оцењује Ригерт.
Како се наводи, будући да на Балкану нема ничег новог, резултат самита се може сажети у то да је "ЕУ обећала да ће шест држава једном бити примљене у клуб благостања и стабилности, а кандидати да ће учинити све што је потребно како би испунили строга правила тог клуба".
Међутим, наводи се, Русија и Кина су спремне да улете, уколико у Србији, Босни и Херцеговини или Албанији попусти одушевљење за ЕУ.
С обзиром на то да Балкан тренутно не крије никаква изненађења, ЕУ је могла да се усредсреди на свог новог "непријатеља" - америчког председника Доналда Трампа, пише Ригерт наводећи да лидери Уније никада тако жестоко нису критиковали актуелног председника САД.
Његова политика је неразумљива и погрешна, авантуристичка и потпуно несолидарна, а Ангели Меркел, Емануелу Макрону, Терези Меј и осталима то је одавно јасно, а сада су то и јавно рекли и договарају се о контрамерама.
Могућности ЕУ да се бори против америчке економске силе су скромне, али би их сада требало искористити, јер постоје границе, чак и када се ради о бившим пријатељима - то је била јасна и тачна порука из Софије, али питање је да ли ће тако "накострешена ЕУ" оставити икакав утисак на "алфа-мужјака" у Белој кући, оцењује Ригерт.
- За ЕУ би било добро када главу не би забила у песак и када би организовала бар мало отпора према Белој кући. Европљани су се ођедном нашли у савезима са Русијом, Кином и Ираном, а против свог великог атлантског брата. То је пре Трампа било незамисливо - наводи Ригерт.