Хашки трибунал: Првостепена ПРЕСУДА Младићу до 30. новембра
До краја године Трибунал окончава свој рад
Председник Хашког трибунала Кармел Ађијус најавио је да ће тај суд првостепену пресуду некадашњем војном лидеру босанских Срба Ратку Младићу изрећи до 30. новембра, као што је и предвиђено стратегијом о окончању рада Трибунала до краја ове године.
Хоће ли Младић скончати у Хагу?! Генералу изрицање првостепене пресуде крајем новембра
Страхује се да је Ратко Младић следећи! Ови Срби су УМРЛИ у ХАГУ (ФОТО)
Ратни командант Војске Републике Српске, генерал Младић (75), оптужен је за геноцид у Сребреници, прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ који је у шест општина имао размере геноцида, терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника Унпрофора за таоце од 1992. до 1995. године.
Судија Ађијус је, како је данас саопштено из Хага, пресуду Младићу најавио у Њујорку, током првог сусрета са новим генералним секретаром УН Антониом Гутересом.
Председник Трибунала је "потврдио да је тај суд на путу да оконча свој посао до краја 2017. године и да ће пресуде у последњим предметима против Младића и (ратног лидера босанских Хрвата Јадранка) Прлића бити изречене до 30. новембра", пише у саопштењу о сусрету Ађијуса и Гутереса.
На ту првостепену пресуду, када буде изречена, генерал Младић има право да уложи жалбу, коју ће, после затварања Трибунала, размотрити судски Механизам, правни наследник Трибунала.
Јадранку Прлићу и петорици босанских Хрвата, Трибунал ће до 30. новембра изрећи правоснажне пресуде за злочине над Муслиманима од 1993. до 1994. годинр.
Хашки трибунал ПРЕСТАЈЕ С РАДОМ: Ево ког датума стављају КАТАНАЦ НА ВРАТА
Прлића и саоптужене Трибунал је 2013. године неправоснажно осудио на дугогодишње затворске казне, а они су на ту пресуду уложили жалбе које тренутно разматра апелационо веће суда у Хагу.
Током јучерашњег сусрета, председник Ађијус позвао је Гутереса на свечаност затварања Трибунала, заказану за 19. децембар у Хагу.
Генерални секретар УН захвалио је судији Ађијусу за "изванредан рад и ефикасност Трибунала, рекавши да је тај суд важан инструмент не само за постизање правде, него и за одвраћање, мир и заштиту људских права".