Историјски договор на Светог Николу: Од Путина стиже С-300!
Добре вести
Чекању је коначно дошао крај, након готово 20 година причања о систему С-300 и томе колико би он значио Војсци Србије Александар Вучић и Владимир Путин ће у Москви склопити договор о испоруци поменутог ракетног система нашој земљи у првој половини 2018. године.
Председник Вучић данас почиње тродневну посету Русији
О посети Москви и у Грделичкој клисури: Надам се добрим вестима за Србију
Једина непознаница у овом тренутку јесте да ли ће поменути системи доћи из Белорусије или ће доћи директно из Москве, која је у свој систем противваздушне одбране уврстила модерније системе С-400, а остаје да се види и који би тачно систем С-300 Србија набавила.
А сам председник Вучић, који данас почиње посету Русији, како наводи, првог дана посете имаће важне састанке, обићи ће тамошњи Научно-технолошки парк, а затим ће доделити орден који је бивши председник Томислав Николић постхумно доделио Виталију Чуркину, некадашњем амбасадору Русије у УН, великом пријатељу Србије.
Помињали се и „Тор” и „Бук-М2”
У последње две године доста се причало и могућности набавке система „Тор”, „Панцир” и “Бук”, а недавно је Мирослав Лазански навео и да би Србија могла да размисли о систему С-2500. Не треба заборавити и недавну изјаву руског вицепремијера Рогозина да је „Србија много више заинтересована да од Русије набави противваздушне ракетне системе "Тор" и "Бук" него ракете С-300“, додавши да ће „куповина зависити од српског буџета”.
- Затим 19. децембра имам велики и важан састанак са Путином и надам се да ће бити добрих вести за Србију - рекао је Вучић.
Не треба заборавити и да је српски председник у недавном интервјуу руској агенцији Тас навео да „Србија нема намеру да се придружи НАТО, као и да Србија планира да купи најмање шест руских војних хеликоптера и система ваздушне одбране”.
Постајемо ОПАСНА регионална војна СИЛА: Лукашенко нам шаље чак 12 МИГОВА, ракете БУК и С-300!
- Србија је на европском путу, али разлика између Србије и других земаља у региону јесте у томе што Србија не жели да се придружи НАТО. Ми смо изабрали пут војне неутралности и ја сам то недавно рекао лидерима држава чланица НАТО. Ми то не кријемо - навео је тада Вучић, између осталог.
Када је реч о системима С-300, од НАТО земаља старије варијанте поседују и Грчка и Бугарска, а тржишна цена се креће од 115 милиона долара (С-300 ПМУ1 са 12 лансирних уређаја у комплету), па до пола милијарде долара, с тим да би Београд, као и када је реч о осталим набавкама, од Москве добио „специјалну цену”.
Нова војна сила у региону: Србија купује С-300 и још седам мигова
Не треба заборавити да би се средства за набавку нових система, или бар део, могла наћи и захваљујући сјајној домаћој војној индустрији, која је ове године требало да извезе наоружање у вредности од око 550 милиона долара.