Историјски састанак у Министарству просвете – отпочела потпуна реформа високог школства
Велики посао који треба решавати брзо.
Младен Шарчевић, министар просвете, данас је имао први састанак са Саветом за реформу високих струковних школа, са два главна циља – покренута је потпуна реформа високог образовања, уз најаву почетка стварања струковних академија.
Према Шарчевићевим речима, у питању је прва велика и комплетна реформа која би требало да реши читав низ питања, као што је спајање високих струковних школа које не функционишу добро, стварање бољих веза са привредом и школством, процена квалитета додељених диплома... и најважније, ефикасно унапређење квалитета наставе.
- Установићемо колико академија ће бити формирано и како ће функционисати умрежавање – рекао је на почетку састанка Младен Шарчевић.
Прича око стварања академија и стварање услова да они буду квалитетно умрежени биће и увод у нови закон о финансирању високог образовања, који је у плану.
- Циљ треба да буде да држава подстакне високо образовање, које ће постати национални бренд. У буџету ће бити постављени и образовни аташеи. И да више не буде нелегалних школа – најавио је, између осталог, Шарчевић.
Он је нагласио да би тај огроман посао требало урадити “у једном цугу”, дакле, што пре је могуће.
- Нема потребе да се мрцваримо 10 година – истакао је Шарчевић. Он је напоменуо да у Србији и те како има квалитетних образовних установа, које ће служити као пример онима који не раде добро.
Финални резултат требало би да буде знатно подизање квалитета вишег и високог образовања, уз озбиљну финансијску помоћ државе. Осим тога, цео пројекат треба новчано да подржи и Светска банка, са којом Министарство већ преговара.
- Имаћемо више квалитетних струковних школа, а ово је и најелегантији начин да склонимо неквалитетне људе – рекао је Шарчевић.
На састанку Савета, који је састављен исклучиво од стручних људи, између осталог, закључено је да је свима јасно да ће интегрисани систем у оквиру вишег и високог образовања боље функсионисати него у садашњем стању, са мноштвом истурених одељења које делају без довољне контроле.
Спајањем струковних школа, план је да оне које раде боље стимулишу оне које раде лошије, речено је на састанку. Један до изазова које ће имати Савет за реформу вискоих струковних школа јесте да ли ће спајање две или више образовних институција одмах значити и бољи квалитет. Председник Савета Бранислав Јеремић, који је и потпредседник Националног савета за високо образовање, оценио је да се високе школе морају трансформисати и да је глобални предлог да се спајање ради по територијалном принципу.
Он је поновио да је циљ да се подигне квалитет и навео да постоји добра сарадња МПНТР и Националног савета за високо образовање.
Састанку су присуствовали и државни секретар МПНТР Владимир Поповић и помоћник министра просвете за високо образовање Бојан Тубић.