Издао ју је угледни амерички професор: Књига о ЈАСЕНОВЦУ И УСТАШКО-АМЕРИЧКОМ САВЕЗНИШТВУ коју нико не помиње!
Књига носи назив "Хрватска под Антом Павелићем: Америка, Усташе и хрватски геноцид"
Американац Др. Роберт Макормик, шеф катедре за историју, политичке науке, филозофију и америчке студије на Универзитету у Јужној Каролини, написао је и објавио књигу под називом "Хрватска под Антом Павелићем: Америка, Усташе и хрватски геноцид".
Прочитајте и:
Како се наводи на сајту престижног Универзитета у Јужној Каролини, Анте Павелић је био вођа паравојне и терористичке силе, "Усташе", који је по инструкцији Адолфа Хитлера, постао вођа Хрватске након инвазије нациста 1941. године.
- Анте Павелић је био један од највећих ратних злочинаца у Другом светском рату, који никада није одговарао за своје злочине. Помоћу савезника и Ватикана успешно је побегао у Аргентину и на крају умро у Шпанији 1959. године - рекао је Макормик.
Макормикова књига испитује однос између Сједињених Америчких Држава и Анте Павелића, од тренутка када је он организовао атентат на краља Александра И Карађорђевића 1934. године, па све до његове смрти 1959. године.
Током већег дела тридесетих година прошлог века америчко-хрватски екстремисти били су важне присталице Павелића, помажући да његова усташка идеологија остане "жива" у Америци и Европи. Након што је добио власт у ратној Хрватској, Павелићев режим је убио 330.000 Срба, Јевреја и Рома док је руководио низом концентрационих логора. После рата, Сједињене Америчке Државе, Велика Британија и Ватикан сложили су се да помогну Павелићу и његовим савезницима да избегну хапшење и безбедно избегну из Европе у Аргентину - наводи се у књизи.
Београд се данас сећа НЕВИНИХ јеврејских жртава Холокауста: Одавање почасти на Старом сајмишту
Изучавајући Павелићево бекство у Аргентину, Макормик тврди да су америчке власти штитиле Павелића, јер је био побожни католик и антикомуниста, који је имао потенцијал да буде од користи у настојећем Хладном рату.
Макормик, такође, у својој књизи испитује последице америчких одлука, проучавајући Павелићево место у савременом хрватском друштву.