"ЛОПТА У ДВОРИШТУ ПРИШТИНЕ" Брнабић са европским партнерима о деескалацији ситуације на Космету и осталим кључним темама за Србију
Српска премијерка Ана Брнабић поручила је данас у Бриселу да су сви у Европској унији забринути због ситуације на Косову, као и да разумеју напоре Србије да упркос сталним провокацијама сачува мир и стабилност.
Брнабић која се данас у Бриселу састала са председником Европског савета Шарлом Мишелом, шефицом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен и три комесара, рекла је да је са званичницима ЕУ разговарала о шест тема, од којих је једна била ситуација на Косову.
"КУРТИ КРЕЋЕ У ДИКТАТУРУ" - Све веће тензије између власти и опозиције у лажној држави, ДА ЛИ ЈЕ РЕЖИМ ОВИМ ПОТЕЗОМ ОБЈАВИО РАТ?
ЛАЈЧАК СТИГАО У ПРИШТИНУ: Прва на тапету била Османи, а онда је на ред дошао и Курти
ВУЧИЋ О ПРОБЛЕМИМА СРПСКОГ НАРОДА НА КОСОВУ: ''Нема чак ни наде да ће се ускоро формирати''
- Стабилност нам је у животном интересу, надам се сарадњи са партнерима. Хвала председнику Александру Вучићу што је преузео одговорност и то бреме на себе и дао влади простор да се бави неким другим стварима које су од економски животног значаја, од евроинтеграција до свега осталог - рекла је она.
Брнабић је у седишту ЕУ учествовала на панелу у организацији медијске платформе "Еурацтив Србија“, на тему "Да, али…: Визија будућности Србије у Европској унији", а говорећи о косовском проблему навела је да је косовски проблем један од највећих изазова за Београд, који не зависи само од Србије, и упозорила да смо у последње две године имали константне тензије, провокације и нестабилности. Указала је и да је решење косовског проблема, као и за танго, потребно двоје.
- Нажалост, у последња 24 месеца и посебно прошле године, имали смо константну тензију, провокације и нестабилност. Влада се, уз велику подршку председника Александра Вучића, труди да ситуација буде мирна и стабилна, колико год је то могуће - навела је Брнабић.
Брнабић је истакла и да је потребно спровести повлачење специјалних јединица тзв. косовске полиције са севера КиМ. На питање новинара да ли је било захтева од европских званичника данас у Бриселу за хитну деескалацију и повратак дијалогу и да ли су помињани рокови за нове изборе на северу КиМ, рекла да су се чули ти захтеви, али да је то нешто о чему се још прича.
- Зато и долази Лајчак у Београду и о томе је и председник Вучић разговарао са премијерима Рутеом и Бетелом. Разговарали смо о томе и још немамо ништа финално, нити неке временске одреднице или тачно шта је све потребно да се уради, али свакако је лопта у дворишту Приштине - истакла је Брнабићева.
Истакла је да је пре свега, неопходно да престане малтретирање и прогон Срба на КиМ и арбитрарна хапшња и привођења без икаквих доказа, као и малтетирања и тортуре над људима који су потпуно невини. Премијерка је нагласила да сви имају доказе да су Срби који се приводе и хапсе потпуно невини, па чак и Еулекс и Приштина. Брнабићева је рекла да је потребно на северу КиМ довести ситуацију у нормалу и цивилизацијске оквире.
Она је нагласила да постоје два важна питања, која стоје између Србије и њеног чланства у Европској унији, а то су нормализација односа са Приштином и неувођење санкција Русији. Према њеним речима, то су питања која увек "искоче" и извор су "константне фрустрације".
- Али све у свему, ако желите да постанете део клуба, клубу је дозвољено да помери стативу. Можете да будете фрустрирани и незадовољни због тога, али ако желите да постанете део клуба, морате да поштујете његова правила - поручила је Брнабић.
Истакла је да је једина опција за одрживу и просперитетну будућност Србије да постане чланица Европске уније, истичући да је то главни стратешки приоритет Србије када је реч о спољној политици.
- Ми смо економски већ део Европске уније. Културолошки, географски и историјски смо део европског континента и европске породице нација. На крају крајева, не мислим да имамо план Б - рекла је Брнабић.
Према њеним речима, осим о Косову и регионалној стабилности, са представницима ЕУ је разговарала о евроинтеграцијама, за које је рекла да ће Србија дати све од себе да отвори кластер до краја године о економском расту и развоју, владавини права и енергетици, енергетској транзицији и зеленој транзицији.
- Договорили смо да имамо додатне састанке и да ћемо у октобру или новембру имати нови извештај о напретку. Разговарали смо и о усклађивању са заједничком спољном безбедносном политиком и питању када ћемо увести санкције. Објаснила сам нашу позицију и да смо се ускладили са вредностима јер смо осудили агресију, али да постоје разлози зашто не желимо да увдемо санкције. То поглавље у нашим преговорима није ни отворено, нити се то од нас захтева у преговорима - рекла је она.