Месец дана до најнеизвеснијих избора у САД: Да ли повратак демократа у Конгрес може да угрози Трампову политику према Србији?
Иако се последњих 10 година из САД шаље сигнал да је питање косовске независности "готова ствар"
- Спољну политику у Америци води председник који има највеће ингеренције у питањима спољне политике и вођење политике зависи само од њега - оцењују аналитичари.
Иако се последњих 10 година из САД шаље сигнал да је питање косовске независности "готова ствар", деценију касније дошло се до тога да Вашингтон повлачи крупне промене у политици према Србији. То потврђују и изјаве америчких званичника, најближих људи Доналда Трампа, у последњих месеци.
Саветник америчког председника за националну безбедност Џон Болтон недавно је поручио да они не искључују територијалне корекције, а пре тога од помоћника државног секретара САД за Европу и Евроазију Веса Мичела, чуло се да је Србија за САД важна земља и важан партнер.
Иако стручњаци оцењују да смо на прагу историјског дипломатског помирења између наше земље и САД, отвара се питање да ли ће предстојећи избори за Конгрес, и евентуалан пораз Трампових републиканаца, нешто променити када је политика САД према Србији и Косову у питању.
На изборима за амерички Конгрес 6. новембра ће се бирати свих 435 чланова Представничког дома, којима мандат траје две године, као и 33 од 100 сенатора, за шестогодишњи мандат.
Уредбама Конгреса, Конгрес може уређивати трговину међу савезним државама и спољашњу трговину, наметати порезе, организовати федералне судове, управљати војском, прогласити рат и проводити неке друге неопходне мере.
Процењује се да би демократе могле да освоје макар Представнички дом и тако задају ударац Трамповој администрацији-Фото: Танјуг/АП
Републиканци који сада држе оба дома Конгреса, већ имају велики заостатак у анкетама, па се процењује да би демократе могле да освоје макар Представнички дом и тако задају ударац Трамповој администрацији.
- Исход гласања у Конгресу не може никако утицати на политику коју САД воде према Србији, јер се то заснива на домаћим питањима, нема везе са спољном политиком. У Америци се избори добијају на темама економије, цена бензина, борбе против корупције, а спољна политика као тема може да се појави евензжтуално када су председнички избори - за Телеграф објашњава новинар Јакша Шћекић.
ГРАДСКИ АУТОБУС У ПЛАМЕНУ ЈУРЦАО УЛИЦАМА! И не, ово није сцена из филма, НЕГО СТВАРНИ ХОРОР! (ВИДЕО)
Што се тиче ових унутрашњих, каже, онда су у питању само нова радна места, економија и само "чисто америчке ствари".
Спољну политику у Америци води председник који има највеће ингеренције у питањима спољне политике и вођење политике зависи само од њега, стога било ко да добије већину, то не мозе имати утицај на то како ће Стејт департмент водити послове.
- У предизборној кампањи за Конгрес, не прича се о спољној политици него о томе како ће се у својој изворној бази обезбедити нова радна места, нове фабрике или пошто је сад успон америчке војне индустрије, да нека фабрика ради за америчку војску и тако да Американци живе што боље - рекао је он и нагласио да се евентуална промена спољне политике може десити на председничким изборима, који ће се одржати за две године.