Најзначајнији заједнички пројекат Србије и ЕУ: Убрзаћемо изградњу гасовода до Софије
Преко својих ИПА фондова, ЕУ је издвојила око 50 милиона евра, рекла је Ана Брнабић
За локалне самоуправе, дуж Коридора 10, према граници са Бугарском, нема предаха. Након експропријације земљишта за изградњу ауто-пута, следи још један обиман посао, за потребе изградње гасовода Ниш-Софија, који је један од приоритета Владе и најзначајнији заједнички пројекат Србије и Европске уније.
Председница Владе Ана Брнабић најављује да ће пројекат почети да се реализује и пре него што је планирано.
Прочитајте и:
- Преко својих ИПА фондова, ЕУ је издвојила око 50 милиона евра, а с обзиром на то да је држава остварила вишак у буџету, након успешно спроведених економских реформи, пројекат ће почети да се реализује и пре него што је планирано. Његова реализација значајна је из више разлога. Обезбедиће диверзификацију праваца и извора, уз унапређење сигурности снабдевања како Републике Србије, тако и Бугарске и целог региона. Са друге стране, значајно се растерећује северни део гасоводног система, а самим тим повећава се и сигурност снабдевања транзитног правца за Босну и Херцеговину, као и будуће снабдевање наше јужне покрајине Косова и Метохије, Македоније и Црне Горе - наглашава премијерка.
Брнабићева такође додаје да је овај пројекат значајан из више разлога:
- Поред побољшања сигурности снабдевања српског тржишта природним гасом и омогућавања даљег развоја дистрибутивне мреже централне, источне и јужне Србије, пројекат омогућује интегрисање постојећих и будућих складишних капацитета природног гаса у јединствен енергетски систем. У том контексту, важно је напоменути да ће заједничка регионална политика и сарадња кроз пројекте у енергетици обезбедити енергетску сигурност држава.
ЕУ је спремна да издвоји новац, али и држава Србија ће морати да обезбеди "пролаз" гасоводу, односно да обештети власнике парцела кроз које ће цеви пролазити. Траса гасовода пратиће Коридор 10, јер је то најисплативија варијанта, а од власника парцела тражиће "службеност пролаза", односно биће им исплаћена надокнада за постављање цевовода. Процена је да има око 2.000 катастарских парцела на територији Димитровграда, Беле Паланке, Пирота и Ниша, преко којих ће пролазити цевовод. Сазнајемо да је у току припрема понуда за накнаду штете сваком власнику непокретности на наведеним територијама, а понуде се достављају надлежним општинским управама.
- Није у питању класично одузимање земљишта, као што је то случај приликом изградње ауто-пута, већ ће држава захтевати службеност пролаза. У Нишу ћемо имати 1.200 парцела и већ је обрађено 400. Свесни смо важности пројекта и зато ћемо се трудити да будемо оперативни и брзи - каже градски већник Милош Милошевић.
Он додаје да у овом тренутку не може да прецизира колико ће новца бити исплаћено власницима јер се са сваким прави засебан уговор, односно свака парцела се посебно обрађује.