Нећете веровати ШТА СВЕ ПРОИЗВОДЕ српски затвореници: Једна рукотворина стигла и до ЕНГЛЕСКЕ КРАЉИЦЕ!
Стичу предузетничке вештине да би касније постали још кориснији чланови друштва
Особе које се током живота нађу иза решетака врло често се подвргну друштвено-корисним радовима, па одрађују послове који би се иначе обављали у фабрикама. Свако „запослење“ обавља се након процене стручног тима који утврђује да ли су осуђеници уопште способни за рад.
Казнено-поправни завод у Нишу има око 1.400 осуђеника, а радно је ангажовано око 1.000. У овом казнено-поправном дому затвореници произведу око чак 300 столица у смени за разне потребе. У њему се могу наћи и дрвни сектор, штампарија, посебна одељења у којим се израђује конфекција униформи, и то не само за затворенике већ и за неке друге раднике, па чак и за медицинаре.
Оно што је битно напоменути - то је да је овакав систем и начин рада заправо један облик социјалне инклузије који омогућава затвореницима да након изласка из затвора могу лакше да се укључе у друштво али и друге послове које буду обављали. Неки затвори чак дају и сертификате онима који су добро савладали све вештине за те послове које су обављали.
Прочитајте и:
У овом затвору производе се и електроделови за аутомобиле, а осуђеници дневно израђују и до 30.000 делова.
Поносни су на резултате које постижу у пољопривреди и сточарству - у 2015. години имали су преко 2.000 свиња, преко 50 грла крупне стоке, 10.000 товних пилића и око 2.000 кока носиља од којих су добили око 400.000 комада јаја. Производња млека повећана је на 500 литара дневно на 1.000 литара.
Каже се да у овом затвору "не постоји производ који осуђеници не могу да произведу у столарској радионици", а прави раритет представљају грбови изрезбарени у дрвету и шаховски комплети са изрезбареним фигурама. Ти производи завршавају углавном као поклон високим страним званичницима. Енглеска краљица добила је као поклон грб који је овде изрезбарен, а паријарх Иринеј добио је изрезбарени штап.
У Панчеву суше воће и поврће
Такође, недавно је започет и нови пројекат прекограничне сарадње између окружног затвора у Панчева и Темишвара чији је циља обука затвореника за производњу сушеног воћа и поврћа. Затвореници који се налазе у овим затворима баве се сушењем воћа и поврћа на адекватним машинама, као и паковањем истих производа. Приликом овог рада они стичу предузетничке вештине да би касније постали још кориснији чланови друштва.
У Новом Саду се баве пољопривредом
У Окружном затвору у Новом Саду, осуђеници су радно ангажовани на 13 хектара и плаћени су за свој рад у складу са законом, а све послове обављају добровољно. У добро осигураним пластеницима гаје се све врсте поврћа, а неки затвореници раде и на пошумљавању. Дешава се повремено и да многе фирме склапају уговор са овом установом, па тако затвреници чисте орахе од љуске, а буду и уредно исплаћивани. За потребе затвора имају чак око 200 стабала шљива, 100 комада стабала јабуке, а у посебним местима држе чак и стоку.
У Сремској Митровици раде у штампарији и обрађују земљиште
У затвору у Сремској Митровици у оквиру штампарије постоји одељење ситоштампе где упослена осуђена лица, која су завршила сертификовану обуку, штампају по потреби и захтеву тржишта на мајицама, тренеркама, израђују налепнице, праве рекламе.
На овом месту се велики број затвореника бави ипак пољопривредом, с обзиром на то да ова установа поседује више од 800 хектара обрадиве површине.