Одлучујућа БИТКА ЗА КОСОВО: Запад ће УДАРИТИ ЈАКО, али Србија спрема КОНТРУ!
Нема предаје
Већина земаља на Западу је признала једнострано проглашену независност Косова и Метохије и самим тим желе да садашње стање на терену постане званично и за Србију. Зато су, како би ослабиле позицију званичног Београда, у последње време посегнуле за различитим мерама.
Прочитајте и:
Време за постизање коначног договора о нормализацији односа Београда и Приштине брзо истиче. Томе у прилог говори и изјава председника Србије Александра Вучића, који верује у могућност потписивања споразума у наредних шест месеци до годину дана. Интереси свих заинтересованих страна за постизање свеобухватног решења су различити и велики, а то решење се не тиче само Београда и Приштине, већ и глобалних сила. Самим тим, сви поменути пред финално решење посежу за последњим адутима, како би ову сада већ вишедеценијску борбу привели крају у своју корист.
Већина земаља на Западу је признала једнострано проглашену независност Косова и Метохије и самим тим желе да садашње стање на терену постане званично и за Србију. Зато су, како би ослабиле позицију званичног Београда, у последње време посегнуле за различитим мерама.
Дачић на састанку са индијском шефицом дипломатије: Хвала вам на непризнавању Косова
Немачка
Немачка канцеларка Ангела Меркел интезивирала је своје сусрете са лидерима на Балкану. Прво је у јако кратком времену двапута разговарала са председником Србије Александром Вучићем, а потом и са албанским премијером Едијем Рамом, док је за 9. маја најављен сусрет са председником лажне државе Косово Хашимом Тачијем.
Међутим, много више се дешава иза кулиса. То је између осталог открио бивши председник Румуније, Трајан Басеску. Он је у изјави за румунску телевизији Б1 рекао да Немачка притиска свих пет држава ЕУ, које нису признале "косовску независност" да то учине, пише портал Deschide.md.
Тачи се савија, Харадинај има трансфер блама: Изгледамо као турске МАРИОНЕТЕ
Реч је о притисцима на Румунију, Шпанију, Грчку, Кипар и Словачку да предузму такав корак, прецизирао је Басеску, иначе, почасни председник Партије националног јединства.
- Румунија не може да призна Косово, упркос обећањима које је Немачка дала косовским лидерима. То би био страшан ударац за Молдавију, јер је ситуација у Придњестровљу слична оној на Косову - мењају границе силом. Ако би Румунија признала Косово, треба да призна Крим и Придњестровље - рекао је Басеску.
Међутим, ни Србија не седи скрштених руку. Председник Вучић има веома живу комуникацију и са лидерима Румуније и Грчке. Недавно су поново разговарали у Букурешту на квадритерали, на којој је учествовао и бугарски премијер Бојко Борисов. Такође, у Београд 10. маја долази председник Кипра, што ће бити прилика да званичници двеју земаља још једном размене мишљења о косовском питању.
Француска
Шеф српске дипломатије рекао је недавно за РТС да Приштину страшно нервира оно што он ради, а тиче се повлачења признања Косова од стране неких држава, јер то показује да та ствар није готова.
- Ми ћемо наставити са том политиком, и у томе имам подршку председника Вучића, и то ће у ствари показати колико је све то на стакленим ногама и да дијалог тек треба да се води. Зато су ти састанци важни, да сви знају каква је позиција Србије. Свима треба да буде јасно — велике силе поштују стање на терену, а стање је тренутно такво да иде у прилог компромису и трајном решењу. Срби треба да издрже и опстану на КиМ - рекао је Дачић.
ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР СЛОВАЧКЕ: Самит у Софији да буде без застава и државних симбола
Он је изјавио и да је добио информацију да ће једна земља, чланица ЕУ и стална чланица СБ УН, упутити протест свакој земљи која убудуће буде повукла признање косовске независности.
Од октобра 2017. признање независности Косова повукле су три чланице Уједињених нација - Гвинеја Бисао, Суринам и Бурунди.
- Они нека воде своју политику, али морају да се одлуче - или су нам пријатељи и партнери, или ће радити против нас - рекао је министар спољних послова Ивица Дачић 26. априла.
"Брисел је увек ту, Србија ће интензивирати билатерални дијалог са осталим чланицама ЕУ"
У медијима се од тада спекулише да су "они" заправо Француска, која је наводно најавила да ће упутити протест свакој земљи која одлучи да повуче признање.
Велика Британија
Није тајна да чланице Савета безбедности УН које су признале једнострано проглашену независност Косова желе да се прореде и на крају укину редовне седнице овог тела на којима се расправља о ситуацији у јужној српској покрајини. У томе предњачи према писању медија, Велика Британија. Наводно, циљ Лондона је да се косовска тема "пресели" у корпус "процедуралних питања" јер у том формату Русија и Кина не би могле да употребе вето.
- Ту иницијативу, уколико се покрене, нећемо гледати скрштених руку. Србија у Савету безбедности УН има партнере када је у питању однос према Косову и Метохији и никако се не сме дозволити да се та тема скрајне или укине - рекао је Дачић.
Спутњик наводи и да Србија пре свега рачуна на подршку сталних чланица Савета безбедности УН Русију и Кину да се не дозволи укидање јавних седница о Косову, али да званични Београд очекује да све чланице схвате значај те теме.
Наредна седница Савета безбедност УН је заказана за 14. мај.
Радно путовање за Дачића: Посета Индији, Непалу и Шри Ланки
До тог датума највише званичнике Србије очекују бројни важни састанци. У првом реду шефа државе. Наиме, Вучић ће боравити у Анкари 7. маја, а у Москви наредна два дана - 8. и 9. маја. У Анкари ће састати са турским председником Реџепом Тајип Ердоганом, док ће се са Путином састати дан после инаугурације руског председника, који трећи пут ступа на дужност шефа Руске Федерације.
Вучић ће присуствовати и 9. маја Паради победе у главном граду Русије.
ГАЗИВОДЕ спорна тачка Приштине и Београда: Језеро НА ДНУ КРИЈЕ МРАЧНЕ ТАЈНЕ (ФОТО/ВИДЕО)
Осим Вучића, на путу је и Дачић. Тренутно је на азијској турнеји. Разговарао је са својом индијском колегиницом, а очекују сусрети и у Непалу и на Шри Ланки.
Такође, сви српски министри већ су добили инструкције да приликом сваког сусрета са својим колегама из иностранства посебну пажњу у разговорима посвете проблему Косова, а то се нарочито односи на састанке са званичницима оних земаља за које се претпоставља да би могле да повуку признавање Косова.