ПЕТ СТВАРИ које морате да урадите ако избије пожар у вашој кући, једна је ОД ВЕЛИКОГ значаја
Ако их не следите можете изгубити живот
Опасност од пожара је огромна, јер том приликом осим стана, куће, материјалних ствари можете изгубити и живот. Сведоци смо бројних пожара, којих је само од почетка новембра у Београду било пет, а у последњем пожару на Канаревом брду једна жена је смртно страдала.
Прочитајте и:
У случају да дође до пожара, треба имати на уму да се пожар шири веома брзо, па је важно да реагујете на време, јер сваки минут је драгоцен.
Позовите ватрогасце
Уколико до пожара дође у току ноћи, обавезно са прозора, ходника или балкона вичите "пожар".
Позовите ватрогасце, број 193 и саопштите тачне податке о локацији - адресу, спрат и број стана. Уколико је пожаром захваћена само једна просторија, затворите врата те просторије и по могућности искључите струју.
Позовите ватрогасце и евакуишите укућане, а уколико је пожар мањих размера, покушајте и гашење.
Затварајте врата
- Најчешћа грешка коју људи чине у случају пожара је да беже главом без обзира. За собом веома често оставе отворена врата, а нису ни свесни да осим себе доводе и друге људе у опасност, посебно у зградама - рекли су из ватрогасне бригаде.
Ако избије већи пожар, напустите стан и затворите сва врата за собом, јер ће се, ако их не затворите, због протока свежег ваздуха пожар ширити много брже на цео стан.
Уколико нисте директно угрожени пожаром, останите у стану и не отварајте врата. Ако дим почне да продире око врата, натопите пешкире и крпе водом и поставите око штокова и испред врата, како бисте спречили продирање дима у ваш стан.
Ако је спољашњи ваздух чист, изађите на терасу и затворите балконска врата за собом, па сачекајте да ватрогасци заврше гашење пожара.
У току евакуације пазите на децу
- У току евакуације очекујте велики дим и прашину, ако имате времена, најбоље је преко носа и уста везати мокар пешкир или крпу - саветују ватрогасци.
Приликом евакуације врло је важно да сви укућани буду у истој просторији. Нарочито пазите на децу, јер се она из страха могу сакрити. Ако је могуће најбоље се евакуисати одједном.
Не идите лифтом
Никада не користите лифт током пожара, јер се тада ослобађа густ дим, пун отровних испарења. Уласком у лифт идете у сигурну смрт од гушења.
Не гасите пожар водом
- Још једна од грешака које људи чине је гашење ватре водом, које се, ако су инсталације у питању, може завршити чак и кобно - додали су из Ватрогасне бригаде.
Никако не смете користити воду да бисте угасили пожар на електричним инсталацијама и апаратима, јер постоји велика опасност од струјног удара.
Пожар изазван бензином или уљем се не сме гасити водом, јер ове опасне материје плутају по површини воде и могу изазвати додатно ширење пожара.
Најважније у првим моментима када угледате дим или ватру, пре свега је да останете мирни и присебни, јер се само на тај начин може исправно реаговати. Ако се будете придржавали ових савета много је већа могућност да се све заврши добро и по вас и по околину.