Плодови Ердоганове посете ускоро видљиви: Портпарол турског председника оценио - Србија иде правим путем
"Српско-турски односи добиће нови импулс"
Главни саветник и портпарол турског председника Ибрахим Калин изјавио је да је посета Реџепа Тајипа Ердогана Србији протекла у изванредној атмосфери и изразио очекивање да ће њени резултати врло брзо постати видљиви.
Калин, који је једини политичар овлашћен да говори у име турског председника, оценио је да се председник Србије Александар Вучић одлично припремио за посету турске делегације и показао топлину и гостопримство, а као веома важну чињеницу истакао је што су два председника посетила Нови Пазар и срела се са муслиманском заједницом.
Након вишедневне посете: Председник Вучић испратио Ердогана (ФОТО)
"Верујте, оно што је Ердоган урадио и чини за турски народ може се мерити само са једним Ататурком"
То, како је нагласио, показује да се муслиманској заједници у Србији поклања пажња.
- Србија се отвара према својим грађанима, али и према свету и Европи. У том контексту српско-турски односи добиће нови имплус - рекао је Калин.
Он је додао да се током посете турске делегације разговарало и о позиву на дијалог о Косову и поручио да Турска подржава и охрабрује Вучића да настави разговоре Београда и Приштине.
- Такви проблеми изискују време, вођство, стрпљење, мудрост... и видим то са обе стране, српске и косовске - рекао је Калин и напоменуо да је реч о регионалном питању које је важно и за Србију и за регион.
Према његовим речима, то је процес између Београда и Приштине, али ако Турска нешто може да уради - радо ће то учинити.
- Потпуно подржавамо процес и надамо се да ће он користити обема заједницама и целом региону. Ако ми нешто можемо да урадимо да олакшамо или убрзамо, радо ћемо то урадити - рекао је Калин.
Као један од најважнијих споразума који су потписани током посете турске делегације Калин је издвојио уговор који спречава двоструко опорезивање и побољшава пословну околину за турске инвеститоре.
- То је подстицај да се више инвестира у Србију - рекао је он.
Додао је да је и Турски ток остварив у будућности, али је као тренутно најважније издвојио ТАНАП (трансанадолијски), и ТАП (трансјадрански), који су у фази завршетка.
ТАНАП долази из Азербејџана, а ТАП иде до Европе, прецизирао је он и најавио да Турска планира први трансфер гаса 2018. из ТАНАПА који је, како је рекао, веома важан јер ће допремати гас из централне Азије у Турску, а даље у Европу.
- Бићемо срећни да будемо транспортна држава за енергију, што укључује и Србију јер мислим да је у интересу Србије да има различите изворе енергије - рекао је Калин.
На питање да ли Србија може да комбинује војну неутралност уз добре односе са НАТО и Русима и на констатацију да је Србија купила руске "мигове", а Турска С-400 иако је чланица НАТО, Калин каже да је у данашњем свету потребно проширити спољну политику, а не фокусирати се само на једног партнера.
- Само зато што смо део НАТО или желимо у ЕУ, не значи да треба да имамо лоше односе са Русима. То је хладноратовски менталитет - рекао је он и додао да је куповина система С-400 била суверена одлука Турске.
Што се Србије тиче, сматра, она се креће правим путем тиме што има добре односе са Европом, западним блоком с једне стране, и с Русима с друге.
- Ако желите политику баланса, добре односе са што више актера да бисте заштитили своје националне интересе, то захтева отворени ум и хоризонте у спољној политици - поручио је Калин.