ПОЧЕО САСТАНАК ПРЕМИЈЕРА И ПУТИНА: Руски председник Вучићу пожелео успех на изборима
Премијер Србије Александар Вучић почео је у Москви састанак са председником Русије Владимиром Путином, а у фокусу разговора биће економска сарадња две земље, али и Србије и Евроазијске уније
Председник Русије је у кратком обраћању, пре него што су разговори настављени иза затворених врата, "у четири ока", рекао да нема сумње да ће се пријатељски односи две земље даље развијати и после предстојећих председничких избора у Србији. Он је садашњој власти у Србији пожелео срећу на изборима.
- Уверени смо да ће избори бити спроведени на највишем нивоу. Желимо успех садашњој власти - рекао је Путин на почетку састанка са премијером Србије Александром Вучићем у Кремљу.
Он је, поздрављајући премијера Вучића, рекао да је уверен да ће предстојећи председнички избори у Србији бити организовани "на највишем нивоу".
О чему ће разговарати Вучић и Путин
Између осталог, Путин и Вучић разговарају и о ситуацији на Балкану. То је 10. сусрет Вучића и Путина, а премијер Србије је по доласку у Москву у недељу изјавио новинарима да Србија са Русијом намерава да даље поспеши економске односе и подигне ниво трговинске размене. Истакао је да Србија жели да привуче више руских инвеститора, који не би били везани само за енергетику.
АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ ЗА РОЈТЕРС: Србија је за чланство у ЕУ, али и за добре односе са Русијом
НИКОЛИЋ СА ЧЕПУРИНОМ: Пријатељство два народа и две државе је интензивно и искрено
Према његовим речима, постоји неколико идеја о фабрикама машина и аутомобила, које би правиле своје погоне у Србији, а онда би са 51 одсто српских компонената могли да извозе на европско тржиште. Вучић је указао да је разговор са руским председником од изузетног политичког, економског и сваког другог значаја за Србију, додајући да се "осећа поносно када у таквим сусретима заступа интересе свог народа".
Како је казао, биће речи и о за нас веома важној теми - војно-техничкој сарадњи. Објаснио је да, ако руски председник потпише указ, за шта постоји техничка могућност, онда би било само техничко питање када би се у Србију слала војна опрема. У разговору са председником Путином, Вучић ће, према ранијим најавама, предложити да до лета, најкасније јесени, Србија буде домаћин Самита Србија - Евроазијска унија, уз учешће привредника свих пет земаља чланица.
Тренутно, 91 одсто од укупне робне размене Србије са Евроазијском унијом одвија се са Русијом. Циљ је даља либерализација јединственог споразума о слободној трговини са Евроазијском унијом, односно потписивање споразума којим би то питање било формализовано.
Циљ Србије је да пре свега очува степен либерализације који има са Русијом, Белорусијом и Казахстаном, као и да прошири списак роба за извоз, укључујући фијат аутомобиле и додатно ојача односе са Јерменијом и Киргистаном.
Такође је битно да се либерализује извоз меса, живине и да се осигурају бољи услови за пласман сирева, шећера и цигарета. У прошлој години Србија је бележила раст извоза у Русију за 9,7 одсто, али још није достигла ниво из 2014. због пада рубље. Иначе трговински дефицит од 716 милиона долара на нашој страни је најнижи који је Србија икада имала у спољнотрговинској размени са Русијом.
Ако би се изузели енергенти - гас и нафта - који представљају 52 одсто нашег увоза, Србија би имала суфицит у трговинској размени са Русијом. Што се војне сарадње тиче, руској страни је исказана молба за добијање повољних услова за набављање система Бук, у циљу унапређења способности против-ваздушне одбране, након што је наоружање хрватске војске "ојачано" балистичким ракетама из прогама НАТО.
Такође, Србија треба да добије модернизоване тенкове Т 72 и оклопно извиђачка возила БРДМ-2М. У Русију су са премијером Вучићем допутовали и министар одбане Зоран Ђорђевић, као и министар за рад, социјална и борачка питања Александар Вулин.